Ułożenie sztućców na stole - 5 podstawowych zasad

Prawidłowe ułożenie sztućcówPrawidłowo zastawiony stół - zgodnie z zasadami savoir-vivre'u, to nie lada wyzwanie. Znajomość podstawowych reguł nie tylko świadczy o wysokiej kulturze osobistej i nienagannych manierach, ale też znajomości stołowej etykiety. Perfekcyjnie ułożone sztućce, dopasowane do siebie talerze, kieliszki i szklanki oraz finezyjne dekoracje zachwycą każdego. Warto więc znać podstawowe zasady, zgodnie z którymi nakrywa się do stołu.

1. Ułożenie sztućców - kolejność ma znaczenie

To, w jakiej kolejności są ułożone poszczególne sztućce, zależy od ich użycia - od zewnątrz, najdalej od talerza, znajdują się te, których należy użyć jako pierwszych. W związku z tą zasadą, kolejność ułożonych na stole sztućców należy uzależnić od rodzaju dań, które są podawane kolejno po sobie.

Najbliżej talerza, po jego lewej stronie, powinien znaleźć się widelec do dania głównego. Obok niego - widelec do ryb i ostatni, od brzegu, widelec do sałatki. Natomiast, po prawej stronie, najbliżej talerza, należy ułożyć noże - analogicznie do widelców. W związku z tym, pierwszy jest nóż do dania głównego, następnie nóż do ryb i nóż do sałatki. Obok noży jest miejsce na łyżkę do zupy. Na końcu, najbliżej brzegu stołu, można położyć widelec do owoców morza.

2. Każdy sztuciec ma swoje miejsce na stole

Sztućce należy układać na stole w trzech miejscach - z prawej i lewej strony talerza oraz nad nim. Po lewej stronie powinny znaleźć się widelce. Po prawej stronie jest miejsce na noże, koniecznie ostrzami zwróconymi do talerza, i łyżki. To także miejsce odpowiednie na położenie widelca do owoców morza. Nad talerzem powinny znaleźć się sztućce przeznaczone do deserów - łyżeczka (trzonkiem w prawo) oraz widelczyk (trzonkiem w lewo). Łyżeczka zawsze powinna znaleźć się nad widelczykiem.

Nóż do masła należy ułożyć oddzielnie, na talerzyku przeznaczonym do pieczywa. Jego miejsce jest nad widelcami.

3. Trzy pary sztućców na stole to maksimum

Jeżeli serwowane dania wymagają użycia więcej, niż trzech par sztućców, to kolejne należy podawać już razem z konkretną potrawą. Nie można dopuścić do sytuacji, w której na stole znajdują się np. dwa komplety, składające się z widelca i noża do ryb.

4. Sztućce do zadań specjalnych

Do dyspozycji jest znacznie więcej rodzajów sztućców, niż opisane wcześniej podstawowe widelce, noże i łyżki. Jednak, ich obecność na stole jest uzależniona od rodzaju serwowanych potraw. Są więc nie tylko np. widelce do dania głównego, ryb, sałatki i owoców morza, ale też oddzielne do ślimaków, ciasta, przystawek, a nawet widelec półmiskowy, przeznaczony do nakładania wędlin i serów z półmiska wprost na swój talerz. Podobnie jest z nożami, łyżkami i łyżeczkami.

5. Sztućce to nie wszystko

Aby stół był perfekcyjnie zastawiony, nie wystarczy tylko odpowiednie ułożenie sztućców. Prawidłowe nakrycie, zgodne z zasadami savoir-vivre'u, obejmuje również poprawny rozstaw talerzy, kieliszków i szklanek, a nawet właściwe ułożenie serwetek. W niektórych sytuacjach warto też pomyśleć o winietkach, które podpowiedzą gościom, gdzie są ich miejsca, i o ciekawych dekoracjach, które dopełnią zastawę.

Źródło: www.garneczki.pl.

Komentarze