Wrotycz - uniwersalny ziołowy środek ochrony roślin i naturalny nawóz

WrotyczSyntetyczne środki ochrony roślin oraz nawozy sztuczne są drogie i szkodliwe dla środowiska naturalnego. Na szczęście istnieje skuteczna naturalna alternatywa dla tych preparatów, w postaci wyciągów ziołowych. Jednym z najskuteczniejszych ziół zwalczających choroby i szkodniki roślin, a przy tym działających jako nawóz jest wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare).

Wrotycz to pospolity chwast występujący na łąkach, przy drogach i na miedzach. Bez problemu znajdziemy go nawet w mieście. Jest to bardzo dekoracyjny wysoki gatunek o pięknych słonecznie żółtych kwiatach kwitnących od czerwca aż do końca września. Rośliny są wysokie, mają sztywne łodygi, duże pierzastosieczne liście, a ich drobne kwiaty zebrane są w duże podbaldachy. Roślina ta zawiera specyficzne związki aktywne, które odstraszają i zwalczają wiele szkodników owadzich oraz chorób roślin. Można ją także wykorzystać jako naturalny nawóz do kwiatów. Sprawdź, jak stosować ten nawóz w ogrodzie.

Wrotycz jako ziołowy środek ochrony roślin

Wrotycz pospolity to bardzo wszechstronny naturalny insektycyd oraz fungicyd, który jest w stanie zastąpić wiele syntetycznych preparatów. Jest on skuteczny również w przypadku wielu bakteryjnych i wirusowych chorób roślin. Zawiera między innymi takie substancje aktywne jak borneol, kamfora, tujon, aksylaryna, czy partenolid. Wyciągi z niego to bardzo skuteczne i bezpieczne naturalne środki zwalczające szkodniki ssące i gryzące zarówno na roślinach ozdobnych, jak i na owocach i warzywach.

To ziele poradzi sobie między innymi z takimi owadami jak:

 • stonka,
 • mszyce,
 • mączliki,
 • roztocza,
 • larwy owocówek,
 • gąsienice motyli,
 • śmietki,
 • kistnik maliniak.

Naturalne preparaty ochrony roślin z wrotyczu sprawdzą się także w zwalczaniu wielu chorób grzybowych jak na przykład szara pleśń, rdza czy mączniak, raz w przypadku chorób wirusowych roślin jak choćby mozaiki. Są to tradycyjne ludowe środki znane i stosowane od lat. Są one sprawdzone i skuteczne, a ich stosowanie jest o wiele bezpieczniejsze, niż używanie chemicznych preparatów ochrony roślin. Ponadto wyciągi z niego są całkowicie naturalne i biodegradowalne, a więc nie szkodzą środowisku.

Wrotycz
Wrotycz

Wrotycz w ochronie roślin możemy wykorzystać w formie wywarów, wyciągów oraz gnojówki. Przygotowanie środków ochrony roślin z niego jest proste. Będziemy potrzebować jedynie świeżych lub suszonych kwiatostanów, liści i łodyg tej rośliny. Aby otrzymać wywar, trzeba moczyć zioła w wodzie, a następnie gotować. Z kolei wyciąg uzyskamy w wyniku samego moczenia ziela w wodzie bez konieczności gotowania. Natomiast gnojówkę ziołową otrzymamy, pozostawiając zioła zamoczone w wodzie na dłuższy czas, aby zaszedł proces fermentacji.

Przepisy na naturalne środki ochrony roślin z wrotyczu

1. Wywar z wrotyczu

Do zrobienia wywaru ziołowego do spryskiwania roślin będziemy potrzebować 100 gramów suszonego lub 500 gramów świeżego wrotyczu i 1 litra wody. Zioła należy rozdrobnić, włożyć do garnka i zalać wodą. Wywar gotujemy przez 30 minut, a następnie czekamy, aż ostygnie i przecedzamy go przez drobne sito. Przechowujemy go w szklanej butelce lub słoiku w lodówce. Tak otrzymany wywar jest produktem stężonym. Na rośliny stosujemy go w odpowiednim rozcieńczeniu. To, jakie będzie skuteczne, zależy od stopnia porażenia rośliny przez szkodniki lub choroby. Jeśli porażenie jest niewielkie, wówczas wystarczy roztwór zrobiony z 1 części wywaru z wrotyczu i 10 części wody. Jeśli szkodników jest dużo, to lepiej sprawdzą się proporcje 1 do 6. Preparat wlewamy do spryskiwacza i traktujemy nim rośliny. Zabieg opryskiwania najlepiej wykonać w godzinach wieczornych. Jeśli po kilku dniach nie widać wyraźnej poprawy, wówczas konieczne jest ponowne zastosowanie wyciągu. Jest on jednak tak skuteczny, że z reguły już jednokrotny oprysk przynosi bardzo dobre efekty.

2. Wyciąg z wrotyczu

Aby przygotować wyciąg ziołowy, bierzemy 30 g suchego wrotyczu lub 300 g świeżego i zalewamy 10 litrami zimnej wody, a następnie odstawiamy preparat do naciągnięcia na 24 godziny. Po upływie tego czasu wyciąg odcedzamy przez sito i rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:2. Gotowy preparat wlewamy do spryskiwacza i stosujemy bezpośrednio na porażone przez choroby i szkodniki rośliny.

Wrotycz wywar
Wrotycz - wyciąg

3. Gnojówka z wrotyczu

Gnojówkę ziołową możemy przygotować z samego wrotyczu, ale też z mieszaniny kilku różnych ziół. Można doda do niego na przykład bylicę oraz pokrzywę. Kilogram ziół zalewamy 10 litrami wody i pozostawiamy w zacienionym miejscu na kilka tygodni do całkowitego przefermentowania. Środek jest gotowy do użycia, gdy płyn stanie się klarowny. Używamy go do oprysków na choroby i szkodniki w rozcieńczeniu 1:15.

Wrotycz jako naturalny nawóz

Wrotycz pospolity możemy wykorzystać również w formie naturalnego nawozu. Do tego celu idealnie nadaje się przefermentowany preparat ziołowy, czyli gnojówka z wrotyczu. Taki naturalny nawóz jest bardzo bogaty w azot i potas. Zawiera także mnóstwo innych cennych minerałów i substancji biologicznie czynnych. Nadaje się on nie tylko do nawożenia roślin ozdobnych, ale także do uprawy warzyw o dużych potrzebach pokarmowych takich jak:

 • pomidory,
 • cukinia,
 • ziemniaki,
 • papryka,
 • kapusta,
 • seler.

Nie zaleca się z kolei stosowania nawozu w postaci gnojówki do roślin motylkowych, ponieważ nie potrzebują one dużych ilości azotu, które zawiera ten preparat.

Naturalne środki ochrony roślin zrobione z wrotyczu możemy wykorzystać nie tylko w ogrodzie, ale również do roślin rosnących w doniczkach i skrzynkach na balkonie, tarasie lub w mieszkaniu. Preparaty zrobione ze świeżych ziół nie są zbyt trwałe. Nie wszystkie można długo przechowywać. Na przykład wyciąg  można przechowywać w lodówce zaledwie przez kilka dni, a później trzeba przyrządzić nowy, ale już wywar w szczelnie zamkniętej butelce lub słoiku możemy trzymać w chłodnym miejscu nawet do kilku miesięcy. Pamiętajmy też o tym, by przed zastosowaniem wyjąć środki z lodówki co najmniej dwie godziny wcześniej, ponieważ powinno się je stosować na rośliny w temperaturze pokojowej. Nigdy nie podlewajmy ani nie spryskujmy kwiatów bardzo zimnymi wyciągami ziołowymi prosto z lodówki.

Komentarze