Zlew kontra rysy: jak pielęgnować i dbać o zlewozmywak

Zlew granitowyJednym ze stałych elementów wyposażenia domu jest zlew. W niektórych kuchniach zmieści się tylko nieduży jednokomorowy zlew, w innych zaś są okazałe zlewozmywaki granitowe dwukomorowe, tak wygodne i praktyczne szczególnie dla dużej rodziny.

Gdy swoją kuchnię wyposaża się w naprawdę dobrej jakości designerski zlew, który często kosztuje nawet w granicach tysiąca złotych, dobrze jest też wiedzieć jak należy o niego odpowiednio dbać. Przecież nikt nie chciałby już po kilku latach wymieniać takiego drogiego zlewu na nowy, przysparzając sobie w ten sposób niepotrzebnych wydatków.

Zlew granitowy w kuchni

Modne kuchnie coraz częściej są wyposażone w zlewy granitowe, które są niezwykle wytrzymałe i odporne, dzięki czemu przez wiele lat prezentują się nienagannie nawet w intensywnie użytkowanej kuchni. Zlewy granitowe można kupić w różnych kolorach, dlatego też czasami należy dbać nie tylko o to, by nie powstały w nim jakieś szpecące rysy czy zadrapania, ale również zwracać uwagę na możliwość pojawienia się przebarwień.

Zlewy granitowe w jasnej kolorystyce są zatem narażone na zacieki spowodowane przez intensywne w kolorze warzywa i owoce, oraz inne produkty spożywcze. Najbardziej trzeba uważać na zlewy granitowe w kolorze szarym oraz białym, natomiast jeżeli wybierze się zlew w kolorze czarnym, przebarwienia raczej nie są mu straszne. Jak czyścić już powstałe plamy i przebarwienia? Zawsze należy używać do tego specjalnych środków dedykowanych do zlewów granitowych. Lepiej zatem nie rozpoczynać czyszczenia z różnymi powszechnie stosowanymi wybielaczami, tylko rzeczywiście kupić renomowany środek czyszczący, który będzie bezpieczny dla naszego zlewu.

Odpowiedni środek czyszczący i sposób czyszczenia

Odpowiedni środek czyszczący to jedno. Najlepiej zrezygnować z takich mających postać mleczek do czyszczenia, bo pocieranie może spowodować uszkodzenie powierzchni zlewu. Baczną uwagę należy zwrócić również na to, czym będzie się rozprowadzało środek czyszczący, a następnie czego będzie się używało do szorowania.

  • Absolutnie należy zrezygnować z wszelkiego rodzaju drucianych myjek, bo mogą one po prostu porysować zlew. Należy wybierać raczej miękkie szmatki lub gąbeczki, za pomocą których będzie nanosiło się środek czyszczący lub środek do konserwacji.

Na rynku są specjalne preparaty, za pomocą których można impregnować swój zlew, co bardzo pozytywnie wpłynie na przedłużenie jego żywotności.

Zabezpieczenie przed rysami i zadrapaniami

Jeden z ważnych elementów dbania o swój granitowy zlew to po prostu profilaktyka - jednym słowem lepiej zapobiegać powstawaniu rys i zadrapań, niż później martwić się tymi już istniejącymi. Oczywiście trudno unikać mycia w zlewie noży czy tasaków kuchennych, trzeba jednak zachować uwagę podczas tych czynności, jak również starać się nie wrzucać różnego rodzaju ostrych narzędzi do zlewu, a także nie przesuwać po jego dnie ciężkich patelni czy garnków, na przykład żeliwnych.

To właśnie żeliwne naczynia kuchenne odznaczają się niezwykle dużą wagą, a zatem mogą porysować lub doprowadzić do odpryśnięcia elementów zlewów granitowych.

Co zrobić gdy pojawią się rysy?

Prewencja i zabezpieczanie przed porysowaniem czasami zwyczajnie mogą nie wystarczyć, a na designerskim zlewie pojawią się zadrapania i rysy.

Czy jest na to jakiś skuteczny sposób? W takim przypadku trzeba kupić dobry preparat do zabiegu usuwania rys ze zlewu, a następnie zastosować go zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Między innymi należy umyć zlew do czysta, a następnie dobrze go wysuszyć, by móc nanieść na jego powierzchnię preparat. Następnie przez kilka godzin zlewu nie powinno się używać, zaś sam ten zabieg powtarzać regularnie przynajmniej raz w tygodniu. Oczywiście nie zawsze uda się w ten sposób usunąć wszystkie rysy, jednak te niewielkie i płytkie doskonale udaje się zamaskować.

Autor: www.primagran.pl.