Zwierzęta domowe a zdrowie psychiczne. Jakie zwierzę dla kogo? Zooterapia

Zwierzęta domoweNie wyobrażasz sobie domu bez kota, psa czy innego zwierzaka? I słusznie, posiadanie zwierzęcia jest nie tylko bardzo przyjemne i rozwijające, np. uczy odpowiedzialności i empatii ale również… ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Do daje nam posiadanie zwierząt? Jak zwierzak wpływa na nasze zdrowie psychiczne i jakie zwierzę wybrać dla rodziny z dzieckiem, osoby zapracowanej czy seniora?

Zwierzęta domowe - nasi najlepsi przyjaciele

Jakie zwierzęta najczęściej mamy w domu? Oczywiście psy i koty. Pies może mieszkać zarówno w domu i mieszkaniu, jak również mieć odpowiednio zabezpieczoną budę i kojec na dworze. Podobnie z kotem: zwykle koty sypiają w domu, ale wychodzą również na dwór. Mamy zarówno psy i koty rasowe, jak i mieszańce, np. kundle, jak i koty zwane popularnie dachowcami. Poza tym, w naszych domach pupilkami są również różne gryzonie:

  • świnki morskie,
  • chomiki,
  • króliki miniaturowe,
  • szynszyle,
  • myszy,
  • myszoskoczki,
  • szczury.

Hodujemy również papugi, żółwie czy rybki.

Korzyści płynące z posiadania zwierzęcia w domu

Posiadanie w domu zwierzaka ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne, psychiczne i samopoczucie. Do korzyści z posiadania zwierzęcia można zaliczyć przede wszystkim to, że:

  • obecność zwierzaka obniża ciśnienie krwi i wspomaga pracę serca - tak pozytywnie działa zwłaszcza towarzystwo kotów, o miłym kociaku powinny więc pomyśleć osoby cierpiące na choroby układu krążenia;
  • kontakt ze zwierzęciem uspokaja, redukuje napięcie, lęk i stres, to doskonała wiadomość dla ludzi zapracowanych, osób znerwicowanych;
  • kontakt ze zwierzakiem powoduje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia -  to doskonała informacja dla każdego z nas!
  • posiadanie zwierzaka uczy odpowiedzialności, kształtuję wrażliwość społeczną - to cenna lekcja odpowiedzialności dla dziecka ale i dla dorosłego, zwłaszcza osoby beztroskiej, która pragnie się ustatkować;
  • kontakt ze zwierzakiem to doskonałe ćwiczenie empatii, zwłaszcza dla dzieci, maluchy zaczynają rozumieć, że kotek czy piesek także jest szczęśliwy, smutny, zły, zmęczony, coś go boli itp.;
  • zwierzę poprawia nastrój, np. merdający ogonem pies czy mruczący słodko kot - z pewnością na widok radosnego zwierzaka od razu i nam poprawi się humor;
  • wychowywanie się dziecka od urodzenia ze zwierzakiem może znacząco obniżyć ryzyko alergii u malucha, a także wystąpienia astmy!

Jakie zwierzę dla kogo? Przegląd propozycji i praktyczne porady

Czy i jakie zwierzątko wybrać dla:

  1. dziecka,
  2. nastolatka,
  3. osoby samotnej,
  4. zapracowanej,
  5. starszej?

Poniżej zestawienie przydatnych porad i wskazówek, warto się z nimi zapoznać.

1. Zwierzę dla dziecka

Bardzo często dziecko zaczyna prosić nas o osobliwy prezent na urodziny czy też święta… Koniecznie chce mieć zwierzątko! Najczęściej pieska lub kotka, choć bywają i bardziej "niestandardowe" propozycje. Jako rodzice zwykle na początku mamy wiele obaw, czy to odpowiedni czas, aby powitać w naszym domu nowego członka rodziny: psa, kota lub inne zwierzę. Najczęściej obawiamy się, jak dziecko zareaguje na zwierzę w domu: jego wyobrażenie może bardzo różnić się od rzeczywistości, dziecko - zwłaszcza małe - może nie zdawać sobie sprawy, z czym wiąże się posiadanie np. psa. Ze zwierzakiem trzeba wychodzić na spacer, regularnie zabierać go do weterynarza, sprzątać po nim. Naturalne jest, że obawiamy się, że obowiązki, związane z opieką nad zwierzakiem spadną na nas.

Kolejna kwestia to koszty: utrzymanie psa czy kota kosztuje, trzeba przygotować mu miejsce do spania, kupić zwierzakowi karmę, zabawki, czasem leki. Niemniej jednak, jak powiedziano wyżej, posiadanie zwierzęcia domowego ma doskonały wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, w tym na rozwój dzieci, zwłaszcza małych. Wskazane jest więc, aby dziecko wychowywało się wraz ze zwierzęciem. Może to przyczynić się do tego, że dziecko:

  • będzie bardziej odpowiedzialne - nawet, jeśli na początku się tego obawiamy, może okazać się, że posiadanie pieska będzie dla dziecka doskonałym sprawdzianem odpowiedzialności i dojrzałości;
  • będzie bardziej wrażliwe i empatyczne;
  • mniej czasu będzie spędzało przed komputerem, a więcej na świeżym powietrzu, np. na zabawach z psem;
  • otworzy się na innych, będzie bardziej śmiałe, pewne siebie.

Zwierzę to także doskonała opcja dla dziecka z niepełnosprawnością - więcej o tym za chwilę.

Mając na uwadze liczne korzyści, płynące z posiadania zwierzęcia w domu, gdzie jest dziecko oraz wątpliwości, związane z opieką nad nim, pamiętajmy, że zwierzę to żywa istota. Nie należy w niej widzieć zabawki, a żywe stworzenie, które czuje i obdarza uczuciem: jeśli nie masz pewności, że dziecko podoła w opiece nad zwierzakiem i poradzicie sobie z tym finansowo: poczekaj chwilę, np. kilka miesięcy. Doskonałym pomysłem jest np. czasowe zaopiekowanie się psem babci lub kotem sąsiadki, gdy ta wyjedzie na urlop. W tym czasie możecie sprawdzić, jak radzicie sobie z opieką nad zwierzakiem i czy posiadanie własnego będzie dobrym pomysłem. Warto dziecko zabrać również do schroniska dla zwierząt, weźcie na spacer pieska, zobacz, jak dziecko zareaguje na psa, czy będzie chciało się nim zająć. Rozważcie wzięcie zwierzaka ze schroniska: to dodatkowo pokaże dziecku, że zrobiło dobry uczynek, biorąc do domu bezpańskiego zwierzaka, który bardzo potrzebuje miłości. Jakie zwierzę wybrać? Dla dziecka najlepszym rozwiązaniem będzie pies (rasy spokojne, np. collie czy golden retriver ale i spaniela czy teriera), kot (najlepiej dachowiec, kociaki są doskonałe nawet dla niemowlaków!) ale i gryzoń, np. chomik czy świnka morska.

Pamiętaj oczywiście o tym, aby sprawdzić, czy dziecko nie ma alergii na sierść. Lepiej zrobić to wcześniej, niż później martwić się, co zrobić z psiakiem, który zamieszkał z nami i okazało się, że dziecko ma uczulenie. Co w tym wypadku zrobić? Zastanówcie się nad nabyciem żółwia lub akwarium z rybkami: to także wyjście z sytuacji.

2. Zwierzę dla nastolatka

Sytuacja podobna do poprzedniej: nastoletnie dziecko uparcie prosi Cię o psa, kota, żółwia czy innego pupila. W przypadku nastolatka korzyści z posiadania zwierzaka są analogiczne: to lekcja odpowiedzialności, ćwiczenie empatii oraz wrażliwości emocjonalnej - wątpliwości niestety wcale nie mniej: czy to nie jedynie moda na posiadanie zwierzaka? A może chwilowy kaprys dorastającego dziecka? Czy nastolatek będzie miał czas zajmować się psem, skoro wolny czas spędza z grupą znajomych poza domem? Jako rodzice przeanalizujcie te wątpliwości i rozważcie przygarnięcie lub kupienie zwierzaka. Pamiętajcie, jak dobry wpływ ta decyzja może mieć na Wasze dziecko. Zwierzę jest dobrym pomysłem w przypadku nastolatków nieśmiałych, o depresyjnych cechach charakteru, osób mało pewnych siebie, zakompleksionych. Kontakt z psem czy kotem może być dla nich wręcz terapeutyczny. Jakie zwierzę wybrać dla nastolatka? Takie, jak dla dziecka, w przypadku rasy psów mogą to być asy, wymagające dłuższych spacerów, zachęci to nastolatka do spędzania czasu poza domem, np. gdy zbyt dużo czasu spędza przed komputerem.

Zwierzęta domowe
Zwierzęta domowe dla nastolatka

3. Zwierzę dla osoby samotnej

Jesteś osobą samotną, tzw. singlem i planujesz przygarnąć zwierzę? To doskonały pomysł, o wiele lepiej wraca się po pracy do domu, w którym w progu wita nas pies radosny z naszego powrotu. Poza tym, ze zwierzęciem nawiążemy więź, samotność nie będzie tak dotkliwa, pojawi się okazja do spacerów, np. gdy w naszym domu pojawi się pies. Jakie zwierzę dla osoby samotnej? Praktycznie każde okaże się dobrym wyborem, jeśli jednak chcemy, aby zwierzę było bardzo domowe, dobrze przemyślmy wybór kota: samiec-indywidualista może być "gościem" w domu.

4. Zwierzę dla osoby zapracowanej

Jesteś człowiekiem bardzo zapracowanym, ale chcesz mieć w domu zwierzę? To doskonały pomysł, będziesz mieć powód, aby trochę zwolnić i poświecić czas zwierzakowi. Jakie jednak zwierzę wybrać, aby nie czuło się samotne, gdy będziesz w pracy? Jeśli panujesz przygarnąć psa, należy dobrze zastanowić się nad wyborem rasy: psiak może tęsknić, poza tym wymaga regularnego wyprowadzenia na spacer. Dla zapracowanych dobrym rozwiązaniem jest wzięcie kota, zwłaszcza indywidualisty, który woli chodzić własnymi ścieżkami, ale potrzebuje też pieszczot. Możemy zdecydować się na żółwia, chomika, rybki, papugę (np. dwie) lub inne zwierzątka w parze: aby było im raźniej w czasie naszej nieobecności.

5. Zwierzę dla osoby starszej

Zwierzę dla seniora? Jak najbardziej, to doskonała opcja zwłaszcza dla wdów i wdowców oraz innych osób samotnych. Zwierzę wniesie w życie starsze osoby wiele radości, to praktycznie nowa jakość: konieczność opiekowania się małym stworzeniem, nawiązywanie z nim więzi, relacji, pojawianie się po pewnym czasie prawdziwej przyjaźni… dla seniora posiadanie zwierzaka może mieć bardzo pozytywne skutki, w tym przyczynia się do zwiększenia aktywności, np. w postaci codziennych spacerów z psem oraz zmniejsza poczucie osamotnienia. Ponadto, kontakt ze zwierzakiem redukuje poziom lęku (np. przed śmiercią) ale i przyczynić się może do zmniejszenia bólu, np. gdy kot położy się nam na kolanach i przyjemnie mruczy… A jakie zwierzę dla seniora? Najlepszym rozwiązaniem będzie kot czy spokojna rasa psa. W przypadku seniorów odpuścimy sobie żwawe szczeniaki i gryzonie. Pamiętajmy, aby zwierzę było spokojne i nie wymagało wielu zabiegów pielęgnacyjnych, jak niektóre psy rasowe.

Zwierzę domowe dla seniora
Zwierzę domowe dla seniora

Zooterapia - co to jest i dlaczego warto?

W temacie zalet, płynących z posiadania zwierząt, warto wspomnieć o zooterapii. Jest to terapia z udziałem zwierząt, które doskonale sprawdzają się jako terapeuci. Z udziałem zwierząt prowadzi się zajęcia z dogoterapii, z udziałem kotów prowadzi się felinoterapię. Popularna jest również hipoterapia: to zajęcia terapeutyczne z końmi. Zajęcia z udziałem zwierząt są polecane praktycznie każdemu, jednak szczególne polecane są:

  • osobom (zwłaszcza dzieciom) niepełnosprawnym: w tym fizycznie oraz intelektualnie, również z zespołem Downa,
  • osobom starszym,
  • chorującym przewlekle,
  • chorym w stadium terminalnym,
  • dzieciom z ADHD,
  • osobom z autyzmem czy zespołem Aspergera,
  • osobom chorującym na depresję, schizofrenię, epilepsję i inne choroby psychiczne;
  • pacjentom po zawale, udarze.

Do tej pory miałaś/eś wątpliwości, czy zwierzę to dobry pomysł? Z pewnością zniknęły, spełnij więc swoje (lub swojego dziecka) marzenie o zwierzaku i ciesz się jego obecnością, bliskością oraz… korzyściami, jakie płyną z tego, że z Tobą zamieszkał!

Komentarze