Białe kwiaty do ogrodu - 5 pięknych gatunków

Białe kwiaty ogrodoweBiałe kwiaty są synonimem elegancji i dobrego stylu. Obsadzenie nimi ogrodu nie będzie trudne, ponieważ kwitnących na biało gatunków jest sporo. Znajdziemy wśród nich zarówno takie kwitnące wiosną, jak i w pełni lata oraz jesienią. Rośliny kwitnące na biało nadają się do każdego ogrodu.

Pięknie rozświetlają i ożywiają przestrzeń. Rozjaśnią małe ogrody i nadadzą im lekkości oraz optycznie je powiększą. Z kolei w dużych ogrodach pomogą uporządkować przestrzeń i sprawią, że nasz ogród będzie wyglądał elegancko i prestiżowo.

Choć biel kojarzy nam się najczęściej z elegancją i szykiem, to kwitnące na biało kwiaty pasują nie tylko do pięknych klasycznych ogrodów. Będą się one pięknie prezentować również w ogrodach romantycznych, górskich, w stylu japońskim, skandynawskim, minimalistycznym czy modernistycznym. Przyjrzyjmy się bliżej kilku pięknym i łatwym w uprawie gatunkom roślin ogrodowych kwitnących na biało.

Białe kwiaty ogrodowe

Wśród roślin ogrodowych o białych kwiatach znajdziemy zarówno gatunki jednoroczne czy dwuletnie, jak i byliny. Są wśród nich takie kwitnące wiosną, cieszące oczy przez całe lato oraz jesień. Wybór białych kwiatów ogrodowych jest naprawdę ogromny. Prezentujemy kilka popularnych i co ważne łatwych w uprawie oraz bardzo ładnych i oryginalnych gatunków roślin, które są na tyle uniwersalne, że sprawdzą się właściwie w każdym ogrodzie bez względu na jego wielkość oraz styl, w jakim jest urządzony.

Są to:

1. Konwalia majowa (Convallaria majalis)

Konwalia to jeden z najpiękniejszych gatunków kwitnących w pełni wiosny. Jej kwiaty mają nie tylko niezwykle ciekawy kształt, ale również przepięknie pachną. Konwalia jest byliną należącą do rodziny szparagowatych Asparagaceae.

Konwalia majowa jest rośliną kłączową, która dorasta do wysokości około 20 cm. Ma ona luźny wzniesiony pokrój. Jej liście są jasnozielone, duże i mają charakterystyczne równoległe unerwienie. Kwiaty tego gatunku są niewielkie, lecz bardzo dekoracyjne. Mają one kształt dzwoneczków z sześcioma odgiętymi ząbkami i zwisają na niewielkich szypułkach osadzone na kwiatostanie w formie jednostronnego grona. Są one koloru białego, choć u odmian mogą być również delikatnie różowe. Termin kwitnienia konwalii przypada w maju. Owoce konwalii to niewielkie czerwone jagody.

Najpiękniejsze odmiany konwalii majowych to:

  • Aurea o jasnych liściach w odcieniu żółto-zielonym,
  • Polish Beauty z pięknymi jasnymi paseczkami na liściach wzdłuż nerwów.
  • Plena - bardzo dekoracyjna odmiana o pełnych kwiatach.

Konwalia jest pięknie pachnącą rośliną miododajną. Należy jednak pamiętać, że jest to gatunek trujący. Roślina zawiera silne glikozydy nasercowe. Dlatego odradza się uprawę konwalii w ogrodzie, jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta.

Konwalia majowa
Konwalia majowa

Planując nasadzenie konwalii, pamiętajmy też o tym, że jest to roślina dosyć mocno ekspansywna. Będzie ona silnie się rozrastać, dlatego pozostawmy jej odpowiednią ilość miejsca. Konwalie są łatwe w uprawie. Są to rośliny w pełni mrozoodporne i dosyć wytrzymałe. Preferują one stanowiska półcieniste, a nawet cieniste. Świetnie czują się w przepuszczalnych i dosyć żyznych glebach. Nawożenie nie jest konieczne, a podlewamy konwalie tylko w przypadku suszy. Konwalia majowa jest też bardzo odporna na choroby i szkodniki. Bardzo rzadko zdarza się, że atakują ją jakieś patogeny. Gatunek ten będzie idealny do uprawy pod drzewami lub w cieniu dużych krzewów. Subtelny wygląd kwiatów wpisuje się idealnie w aranżacje ogrodowe w stylu romantycznym, klasycznym i minimalistycznym, ale konwalie są także nieodzownym elementem wystroju ogrodów w stylach wiejskim, sielskim oraz rustykalnym.

2. Zawilec gajowy (Anemone nemorosa)

Jest to kolejny piękny wiosenny gatunek o białych kwiatach. Zawilce to byliny wywodzące się z rodziny jaskrowatych Ranunculaceae. Zawilce gajowe są niewielkie. Osiągają zaledwie do 15 cm wysokości. Ich łodygi są wzniesione. Jasnozielone liście tych roślin mają ciekawy dłoniastodzielny kształt. Warto zaplanować w naszej ogrodowej aranżacji zawilce, jeśli chcemy, aby nasz ogród tonął w kwiatach od wczesnej wiosny. Termin kwitnienia zawilców gajowych przypada bowiem już na początek marca, gdy większość roślin w ogrodzie pozostaje jeszcze w zimowym uśpieniu. Kwiaty zawilców są dekoracyjne i dosyć duże. Mają one śnieżnobiały kolor, szczęść płatków i średnicę do 3 cm. Główki licznych pręcików są słonecznie żółte. Kwiaty zamykają się wieczorem oraz w czasie pochmurnej i deszczowej pogody.

Zawilec gajowy
Zawilec gajowy

Podobnie jak konwalia majowa, również zawilec gajowy jest gatunkiem trującym. Nie jest on szkodliwy dla dzikich zwierząt leśnych takich jak jelenie czy sarny, ale dla człowieka i zwierząt domowych jest toksyczny. Unikajmy więc sadzenia zawilców w ogrodzie, jeśli w domu są małe dzieci. Pamiętajmy, że cała roślina zawiera substancje drażniące. Nie powinno się jej dotykać i zrywać gołymi rękoma, ponieważ może to skutkować silnymi reakcjami alergicznymi, a nawet poparzeniami skóry.

Interesujące odmiany zawilców to:

  • Alba Plena o pełnych białych kwiatach,
  • Rosea, której kwiaty są pojedyncze i mają biało- różowy kolor,
  • Vestal o białych kwiatach.

Zawilec lubi miejsca lekko zacienione, będzie więc świetnie rosnąć w zaciszu pod drzewami czy na półcienistej rabacie przy okazałych krzewach. Unikajmy sadzenia zawilców w miejscach mocno nasłonecznionych. Nie będą tam czuły się dobrze. Będą często więdnąć i wymagać nieustannego podlewania. Niestety w silnym słońcu mogą też całkowicie zasychać. Zawilce najlepiej rosną w umiarkowanie wilgotnych, żyznych oraz próchnicznych podłożach o lekko kwaśnym odczynie. Gatunek ten nie lubi zarówno stanowisk z bardzo suszą lekką glebą, jak i miejsc podmokłych i ciężkich zbitych ziem. Zawilce są całkowicie mrozoodporne.

Są to rośliny dosyć ekspansywne. Bardzo łatwo się rozrastają po całym ogrodzie, dlatego trzeba trzymać je w ryzach. Najłatwiej rozmnaża się zawilce z nasion, które dojrzewają już w połowie maja. Jeśli chcemy chcemy ograniczyć ich nadmierne rozrastanie się po ogrodzie, warto zebrać nasiona, zanim dojrzeją, aby uniknąć samosiewów. Zawilce są bardzo uniwersalne. Choć najczęściej spotyka się je w ogrodach naturalistycznych, leśnych czy rustykalnych to będą one pasować do każdej aranżacji.

3. Smagliczka nadmorska (Lobularia maritima)

Smagliczka tworzy piękne gęste łany pokryte gęsto białym kwieciem. Jest bardzo łatwa w uprawie i kwitnie przez całe lato. Smagliczka jest niewysoką rośliną jednoroczną osiągającą od 10 do 30 cm wysokości. Jest to gatunek wywodzący się z rodziny kapustowatych Brassicaceae. Pędy roślin ładnie się rozgałęziają, tworząc gęste i zwarte dywany kwiatowe.

Lobularia maritima
Smagliczka nadmorska

Bardzo liczne liście smagliczki są zielone, wąskie i mają lancetowaty kształt. Co prawda kwiaty tego gatunku są bardzo drobne, lecz są one także bardzo liczne i są zebrane w atrakcyjne wizualnie grona. Smagliczka zwykle kwitnie na biało, ale znane są też odmiany o różowych oraz fioletowych kwiatach. Kwiaty tej rośliny są pachnące. Smagliczka cechuje się też wyjątkowo długim okresem kwitnienia, bo pierwsze kwiaty pojawiają się na roślinach już pod koniec maja, a ostanie przekwitają dopiero na przełomie sierpnia i września. Jest to gatunek uwielbiany przez motyle i inne owady pożyteczne.

Do pięknych odmian smagliczki nadmorskiej zaliczamy:

  • Carpet of Snow o śnieżnobiałych licznych kwiatach,
  • Snow Crystals także o pięknych białych kwiatach,
  • Snow Princess - bardzo popularna odmiana idealna nie tylko do uprawy w gruncie, ale także do pojemników.

Smagliczka jest rośliną bardzo łatwą w uprawie i tolerancyjną. Najładniej kwitnie na przepuszczalnych, umiarkowanie zasobnych, piaszczysto- gliniastych glebach, ale ładnie rośnie także na znacznie słabszych podłożach. Najlepszym miejscem do uprawy smagliczki jest stanowisko jasne i dobrze nasłonecznione. Rośliny nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, ale trzeba pamiętać o ich regularnym podlewaniu, ponieważ są dosyć wrażliwe na niedobór wody. Warto je także 2-3 razy w sezonie zasilić nawozem wieloskładnikowym do roślin kwitnących lub biohumusem.

Smagliczka najczęściej jest wykorzystywana jako roślina okrywowa. Wygląda świetnie także na obwódkach oraz w ogródkach skalnych i na niskich rabatach. Poza uprawą ogrodową gatunek ten nadaje się również do uprawy doniczkowej na balkonach i tarasach.

4. Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)

Krwawnik jest przepiękną wysoką byliną, która w stanie dzikim występie pospolicie w całej Polsce. Krwawnik jest byliną z rodziny astrowatych Asteraceae. Rośnie w Europie i w Azji na nieużytkach, łąkach oraz przydrożach. Rośliny dorastają maksymalnie do 80 cm wysokości i mają bardzo ładny wzniesiony kępiasty pokrój. Ich łodygi są miękko owłosione, a liście zielone lub szaro-zielone o bardzo charakterystycznym pierzastym pokroju. Krwawnik obficie kwitnie od czerwca aż do października. Ładnie się rozrasta i jest mało wymagający. Kwiaty rośliny zebrane są na szczytach pędów w duże i bardzo dekoracyjne płaskie baldachowate kwiatostany, które składają się nawet z kilkuset drobnych kwiatków. U odmian ozdobnych obok roślin o typowych białych kwiatach spotkamy też takie o kwiatach żółtych, różowych, czerwonych, bordowych, pomarańczowych lub łososiowych. Można więc z nich stworzyć naprawdę ciekawą kompozycję ogrodową łączącą ze sobą biel i żywsze kolory.

Wśród odmian krwawnika o białych kwiatach do najciekawszych należą:

  • White Beauty o bardzo obfitym kwitnieniu,
  • Diamond o śnieżnobiałych kwiatach.
Krwawnik pospolity
Krwawnik pospolity

Pięknym uzupełnieniem kompozycji będą krwawniki o innych kolorach kwiatów takie jak:

  • Red Velvet o kwiatach intensywnie czerwonych,
  • Moonshine o kwiatach żółtych,
  • Terrakota kwitnąca na pomarańczowo.

Krwawnik jest bardzo łatwy w uprawie. Jest tolerancyjny zarówno w stosunku do stanowiska, jak i podłoża. Najlepiej czuje się w przepuszczalnych, próchnicznych umiarkowanie wilgotnych glebach, ale poradzi sobie również dobrze w tych bardziej suchych i ubogich oraz nieco wilgotniejszych. Krwawnik preferuje miejsca słoneczne, ale powinien dobrze rosnąć także w półcieniu. Pamiętajmy, że krwawnik to nie tylko gatunek dosyć wysoki oraz obszerny, ale również ekspansywny, który łatwo się rozrasta. Należy więc zapewnić mu w ogrodzie odpowiednio duże stanowisko oraz nadzorować jego wzrost, jeśli nie chcemy, aby mocno się rozprzestrzenił. Krwawnik pospolity wymaga regularnego podlewania - zwłaszcza w czasie letnich upałów, kiedy to szybko więdnie. Warto też regularnie go nawozić biohumusem lub kompostem, a także odchwaszczać na bieżąco rabaty, na których rośnie.

Krwawniki świetnie pasują do naturalistycznych łąkowych i leśnych ogrodów, ale są bardzo charakterystyczne również dla ogrodów wiejskich i sielskich. Jest to także bardzo elegancka i okazała roślina, która będzie pięknie się prezentować w ogrodzie w klasycznym stylu angielskim lub francuskim. Krwawników nie może też zabraknąć w ogrodzie romantycznym oraz w ekologicznym ogrodzie sprzyjającym bioróżnorodności, ponieważ jest to roślina wyjątkowo lubiana przez owady pożyteczne.

5. Złocień (Leucanthemum)

Złocienie to bardzo dekoracyjne i łatwe w uprawie rośliny, które pasują w zasadzie do każdego ogrodu. Choć popularne margerytki kojarzą nam się głównie z babcinymi ogrodami wiejskimi, to rośliny te sprawdzą się świetnie również w ogrodach urządzonych stylach śródziemnomorskim, romantycznym, łąkowym, naturalistycznym, eleganckim, klasycznym czy minimalistycznym. Są one bardzo uniwersalne. Do wyboru mamy dwa gatunki złocieni. Najpopularniejszy jest złocień właściwy jastruń właściwy (Leucanthemum vulgare). To właśnie ten gatunek jest powszechnie znany jak margerytka. Przepiękny jest też złocień okazały jastruń wielki (Leucanthemum maximum), którego kwiaty są bardziej okazałe. Zarówno wygląd, jak i uprawa obu gatunków są bardzo zbliżone. Złocienie to byliny, które w zależności od gatunku i odmiany mogą osiągać od 40 cm do nawet 1 metra wysokości.

Złocień
Złocień

Mają one wzniesione proste łodygi i okrągławe lub łopatkowate intensywnie zielone liście. Ich kwiaty są bardzo atrakcyjne. Są one zebrane w dekoracyjne kwiatostany typu koszyczek, gdzie znajdujące się w centralnej części kwiaty rurkowe są słonecznie żółte, a wyrastające na obwodzie kwiaty języczkowate mają kolor biały. Kwiaty są najczęściej pojedyncze, choć pojawiły się już także piękne odmiany o bardzo dekoracyjnych pełnych kwiatach.

Interesujące odmiany złocieni to:

  • Alaska - wysoka odmiana osiągająca do 90 cm o pojedynczych kwiatach,
  • Christine Hagemann o wysokości do 60 cm, która świetnie sprawdzi się na obrzeżach rabat i w uprawie pojemnikowej,
  • Luna o pięknych półpełnych kwiatach,
  • Real Glory, której kwiaty również są półpełne i białe.

Złocienie są wyjątkowo łatwe w uprawie. Preferują one miejsca słoneczne, ale doskonale rosną również w półcieniu. Preferują ziemie przepuszczalne, lekkie i suche. Rośliny nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Warto je regularnie podlewać. Jeśli przytniemy je od razu po kwitnieniu, to jest duża szansa, że ponownie wytworzą pąki kwiatowe. Złocienie świetnie sprawdzą się nie tylko w uprawie ogrodowej w gruncie, ale też w uprawie pojemnikowej na balkonie czy tarasie. Można je również posadzić w ogrodzie w dużych ozdobnych donicach na przykład po obu stronach wejścia do domu. Złocienie to rośliny wręcz uwielbiane przez pszczoły, motyle i inne owady pożyteczne.

Roślin ogrodowych kwitnących na biało jest naprawdę dużo

Oprócz tutaj wymienionych na uwagę zasługują także takie gatunki jak:

  • śnieżyczka przebiśnieg,
  • ubiorek wiecznie zielony,
  • floksy,
  • tiarella,
  • gęsiówka,
  • agapant,
  • gipsówka,
  • mieczyki,
  • dalie,
  • piwonie,
  • białe tulipany i
  • białe róże.

Jeśli chcemy urządzić cały ogród na biało, warto pomyśleć również o posadzeniu kwitnących na biało krzewów ozdobnych jak na przykład lilak, hortensja, jaśminowiec czy magnolia. Pięknie będą się prezentować również rośliny o ozdobnych biało-zielonych liściach jak choćby hosta (funkia) czy krzewy takie jak dereń biały w odmianie Elegantissima oraz trzemielina Fortune’a w odmianie Emerald Gaiety.

Komentarze

Helena
Krwawnik pospolity też rewelacyjnie sprawdza się jako roślina lecznicza. Ziele krwawnika zawiera wiele zbawiennych dla naszego organizmu substancji, dzięki czemu może wspierać nas w walce z licznymi przypadłościami . Jako roślina lecznicza, krwawnik znany był już w czasach starożytnych. Dziś wiemy, że ziele to może nas wspierać w walce ze stanami zapalnymi, świetnie sprawdza się też jako pogromca bakterii.