Czerwone kwiaty do ogrodu i na balkon

Czerwone kwiatyCzerwień to intensywny kolor, który ożywi każdą ogrodową i balkonową aranżację. Kwitnące w tej barwie byliny oraz rośliny jednoroczne będą wyglądać pięknie zarówno samodzielnie, jak i w zestawieniu z kwiatami w innych kolorach.

Pasują one do radosnych kompozycji w ciepłych barwach z roślinami kwitnącymi na żółto czy pomarańczowo, ale także do romantycznych i bardziej stonowanych aranżacji z wykorzystaniem gatunków o różowych, fioletowych, liliowych, czy zielonkawych kwiatach. Nie do przecenienia jest również uroda klasycznych kompozycji roślinnych stworzonych z białych oraz czerwonych kwiatów.

Wybór kwitnących na czerwono roślin jest bardzo duży. Wiele z nich ma niewielkie wymagania i jest bardzo łatwych w uprawie. Są wśród nich zarówno gatunki wiosenne, jak i takie kwitnące w pełni lata. Niemalże wszystkie nadają się i do uprawy w skrzynkach lub donicach na balkonie, tarasie czy patio i do posadzenia w gruncie w ogrodzie.

Czerwone kwiaty do ogrodu i na balkon - 7 pięknych i łatwych w uprawie gatunków

1. Begonie (Begonia)

Begonie to intensywnie kwitnące przez całe lato, piękne, odporne i niezwykle łatwe w pielęgnacji rośliny. Wiele gatunków i odmian ma czerwone kwiaty. Będą pięknie rosły w ogrodzie na rabatach, a także w skrzynkach i doniczkach na balkonach i tarasach. Bardzo dekoracyjne są zarówno begonie stale kwitnące, jak i begonie bulwiaste. Begonie stale kwitnące to jednoroczne niewysokie rośliny, które zakwitają już w maju i kwitną bardzo obficie aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Wiele odmian tego gatunku ma nie tylko wyraziste czerwone kwiaty, ale również dekoracyjne czerwonawe lub lekko bordowe liście.

Begonia
Begonia

Są to rośliny bardzo odporne, które rzadko chorują i dobrze znoszą czasową suszę. Poradzą sobie świetnie zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych. Preferują lekką, przepuszczalną, żyzną glebę, ale rosną dobrze także w słabszej ziemi. Rosnące w gruncie bardzo rzadko wymagają podlewania, natomiast te uprawiane w pojemnikach należy regularnie, ale umiarkowanie nawadniać - szczególnie w upalne dni, gdy podłoże w doniczkach i skrzynkach szybko przesycha. Przed posadzeniem begonii w ogrodzie warto wzbogacić glebę kompostem, a w uprawie balkonowej dokarmiać rośliny co kilka tygodni biohumusem lub niewielką ilością nawozu do roślin kwitnących.

Wśród begonii stale kwitnących czerwone kwiaty mają takie odmiany jak:

  • Brozne Scarlet,
  • Red,
  • Scarlet.

Z kolei begonia bulwiasta to okazała roślina, która wymaga stanowisk półcienistych. W pełnym słońcu liście rośliny mogą ulec poparzeniu. Ten gatunek wymaga też regularnego dosyć obfitego podlewania. Begonie bulwiaste to byliny, które zimują w postaci bulw. Nie są one jednak zbyt odporne na mróz, dlatego jesienią bulwy begonii należy wykopać z ogrodu lub pojemnika i przezimować w chłodnym pomieszczeniu.

Do najpiękniejszych odmian czerwono kwitnących begonii bulwiastej zaliczamy:

  • Bertini o zwartym gęstym pokroju,
  • Picotee Blush o biało-czerwonych kwiatach,
  • Red Glory - piękna odmiana o przewieszających się pędach i ciemnoczerwonych kwiatach.
  • Scarlet - odmiana kaskadowa.

2. Lobelia szkarłatna (Lobelia cardinalis)

Lobelia szkarłatna znana także jako stroiczka szkarłatna to roślina z rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae), wywodząca się z Ameryki Północnej. Jest byliną o wzniesionym pokroju i słabo rozgałęzionych grubych brązowych pędach. Rośliny osiągają wysokość od 50 do 100 cm. Ich lancetowate ciemnozielone liście niekiedy ozdobione są czerwonawymi smugami. Intensywnie czerwone niewielkie kwiaty lobelii szkarłatnej zebrane są w wąskie kłosowate kwiatostany. Lobelie kwitną przez całe lato od czerwca do września.

Lobelia szkarłatna
Lobelia szkarłatna

Uprawa rośliny jest bardzo prosta. Lobelia dobrze rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych. Gatunek ten preferuje żyzne, próchniczne i dosyć wilgotne podłoże, a poradzi sobie doskonale także w słabszej ziemi. Choć lobelia wykazuje dobrą mrozoodporność, to jednak młode rośliny warto odpowiednio zabezpieczyć przed zimą. Jeśli lobelie rosną w dobrej glebie w ogrodzie, to podlewania wymagają w zasadzie tylko podczas dużych upałów. Z kolei rośliny rosnące w skrzynkach lub donicach wymagają codziennego umiarkowanego podlewania. Najlepiej, aby ziemia w pojemniku, w którym rosną była przez cały czas lekko wilgotna. Lobelia szkarłatna nie tylko nie wymaga nawożenia, ale nawet go nie lubi. Nie trzeba wiec zaprzątać sobie tym głowy. Rośliny nie wymagają też żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto jedynie na bieżąco usuwać przekwitnięte kwiaty, co będzie stymulować lobelię do wytwarzania nowych pąków i przedłuży kwitnienie rośliny.

3. Maki (Papaver)

Maki najczęściej uprawia się w ogrodzie, ale z powodzeniem możemy je posadzić także w pięknej dużej donicy lub skrzyni na balkonie albo tarasie.

W uprawie spotyka się takie gatunki maków jak:

  • mak polny, który idealnie sprawdzi się na przykład do stworzenia romantycznej łąki kwietnej w sielskim stylu,
  • mak wschodni, który jest wysoką i okazałą rośliną o pięknych dużych kwiatach. Jest to gatunek bardzo elegancki, który sprawdzi się w każdym ogrodzie - na przykład w takim urządzonym w stylu klasycznym, eleganckim, industrialnym, japońskim, orientalnym albo łąkowym.

Niedozwolona jest z kolei upraw maku lekarskiego o dużych czerwonych pomponowych kwiatach. Uważajmy więc, z jakiego źródła kupujemy nasiona maku i wybierajmy tylko te sprawdzone maku polnego oraz wschodniego, ponieważ za uprawę maku lekarskiego grożą konsekwencje prawne.

Maki
Maki

Maki są bardzo łatwe w uprawie i nie mają dużych wymagań. Preferują one stanowiska słoneczne oraz lekką przepuszczalną glebę o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. W uprawie pojemnikowej bardzo ważny jest dobry drenaż na dnie doniczki. Nie sadźmy maków w ciężkim i bardzo mokrym podłożu, ponieważ w takich warunkach korzenie roślin będą bardzo łatwo gniły. Maki rosnące w ogrodzie nie wymagają zbyt częstego podlewania. Dobrze znoszą nawet czasowy niedobór wody. Warto jednak nawadniać je w czasie dużych upałów. Z kolei rośliny rosnące w doniczkach potrzebują codziennego umiarkowanego podlewania. W zasadzie nie wymagają nawożenia. Częste nawożenie może wręcz zaszkodzić roślinom. Można jedynie raz w roku na wiosnę dokarmić je niewielką ilością kompostu lub wieloskładnikowego nawozu mineralnego.

4. Niecierpki (Impatiens)

Do najłatwiejszych w uprawie zaliczamy takie gatunki jak niecierpek nowogwinejski oraz niecierpek sułtański. Oba gatunki intensywnie kwitną przez całe lato i są dostępne w odmianach o pięknym czerwonym zabarwieniu kwiatów. Niecierpki nowogwinejskie mogą mieć też delikatnie przebarwione na bordowo liście. Rośliny mają lancetowate ząbkowane liście, a ich kwiaty są grzbieciste i wyglądem przypominają niewielkie różyczki. Mogą one być pojedyncze, półpełne lub pełne.

Impatiens
Niecierpki

Niecierpki to rośliny, które uprawimy w półcieniu, a nawet w cieniu. Bardzo nie lubią one silnego nasłonecznienia, a ich liście łatwo ulegają poparzeniu przez promienie słoneczne. Są to więc idealne kwiaty na zacienione balkony i tarasy o wystawie północnej oraz cieniste ogrodowe rabaty pod drzewami. Podłoże do uprawy niecierpków powinno być żyzne, przepuszczalne i wilgotne. Rośliny bardzo źle znoszą niedobór wody. Wymagają więc regularnego podlewania. Dobrze je także nawozić raz na 2-3 tygodnie odżywką do roślin kwitnących.

Piękne odmiany niecierpków nowogwinejskich to purpurowa Aruba oraz Tango o pomarańczowo-czerwonych kwiatach.

5. Pelargonie (Pelargoniom)

Pelargonie to niewątpliwie najpopularniejsze letnie kwiaty balkonowe, choć możemy je również z powodzeniem uprawiać w ogrodzie w gruncie. Pelargonie bluszczolistne o przewieszających się długich pędach będą doskonale się prezentować w wiszących skrzynkach oraz donicach na balkonach i tarasach. Z kolei pelargonie rabatowe o pięknym wzniesionym pokroju możemy posadzić również w ogrodzie na kwietnikach i rabatach.

Polargonia
Pelargonia

Pelargonie są łatwe w pielęgnacji, odporne i bardzo długo kwitną. Kwitnące rośliny możemy kupić i posadzić do skrzynek balkonowych lub w ogrodzie już maju, a będą one kwitnąć aż do października. Pelargonie nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Warto jedynie usuwać na bieżąco przekwitnięte kwiaty, dzięki czemu rośliny będą obicie wytwarzać nowe pąki kwiatowe. Rośliny są odporne na czasowy niedobór wody, jednak w upalne lato wymagają regularnego podlewania. Jako gatunek długo i obficie kwitnący mają też spore potrzeby pokarmowe. Dlatego powinniśmy co dwa tygodnie odżywiać je nawozem wieloskładnikowym do roślin kwitnących.

Najpiękniejsze odmiany pelargonii bluszczolistnej to:

  • Rigi o wiśniowych pojedynczych kwiatach,
  • Rote Mini-Cascade o pojedynczych ciemnoczerwonych kwiatach,
  • Rouletta o karmazynowych półpełnych kwiatach.

Wśród pelargonii rabatowych czerwone kwiaty mają na przykład takie odmiany jak:

  • Carmen,
  • Riviera,
  • Trend Dark Red.

6. Pysznogłówki (Monarda)

Pysznogłówka ogrodowa zwana też pysznogłówką Monarda jest byliną z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), która osiąga od 60 do nawet 150 cm wysokości. Pysznogłówki mają sztywne, grube, wzniesione i owłosione łodygi. Bardzo ładne są zarówno ich szeroko sercowate zielone owłosione liście, jak i charakterystyczne duże główkowatego kształtu kwiaty, które przypominają piękne pióropusze. Wyrastają one pojedynczo na szczytach pędów i zakwitają w okresie od czerwca do sierpnia. Wszystkie części rośliny wydzielają przyjemny cytrusowy zapach.

Monarda
Pysznogłówki

Pysznogłówka jest łatwa w uprawie, ale aby obficie kwitła, wymaga ciepłego i słonecznego stanowiska oraz żyznej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej gleby. Na dobrym stanowisku pysznogłówka bardzo szybko się rozrasta i niesamowicie mocno kwitnie. Zwykle po 2-3 latach na tym samym stanowisku bylina wymaga odmłodzenia, co robimy przez podział roślin na wiosnę.

Ciekawe odmiany pysznogłówki o czerwonych kwiatach to:

  • Fireball, której kwiaty są amarantowo-czerwone,
  • Red Shades o intensywnie czerwonych kwiatach.

7. Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)

Szałwia błyszcząca to wywodząca się z Brazylii bylina, która w naturze osiąga nawet do 150 cm wysokości. W naszych warunkach klimatycznych jest ona jednak uprawiana w charakterze rośliny jednorocznej i osiąga od 20 do 60 cm wysokości. Ta piękna i bardzo łatwa w uprawie roślina jest bardzo często wybierana zarówno na balkony, jak i na rabaty ogrodowe, ponieważ jest niezwykle odporna i bardzo obficie kwitnie przez całe lato (od czerwca aż do października). Kwiaty szałwii są jaskrawoczerwone i zebrane są w długie gęste kłosy.

Szałwia błyszcząca
Szałwia błyszcząca

Choć roślina preferuje słoneczne stanowiska, to jest bardzo tolerancyjna i będzie ładnie rosła również w półcieniu. Rośliny najlepiej posadzić w żyznej, próchnicznej i umiarkowanie wilgotnej glebie. W uprawie ogrodowej szałwia lśniąca dobrze znosi krótkotrwałe okresu suszy, natomiast w pojemnikach wymaga regularnego umiarkowanego podlewania. Rośliny warto raz w miesiącu zasilić wieloskładnikowym nawozem mineralnym lub raz na dwa tygodnie biohumusem.

Do ciekawych odmian szałwii błyszczącej należą:

  • Amore Scarlet Bicolor - wyjątkowo piękna odmiana, której kwiaty są czerwono-białe,
  • Czardasz o intensywnie czerwonych kwiatach,
  • Ramona - odmiana o zwartym pokroju i kwiatach w kolorze strażackiej czerwieni.

Najłatwiejszym i najszybszym sposobem uprawy wszystkich powyższych gatunków roślin jest po prostu zakup gotowych sadzonek w kwiaciarni, sklepie ogrodniczym lub na bazarku. Najlepiej kupić je wiosną i posadzić na stałe miejsce w ogrodzie lub na balkonie w połowie maja, gdy minie już ryzyko wiosennych przymrozków. Jeśli chcemy, możemy też oczywiście spróbować samodzielnie pozyskać sadzonki roślin z nasion. Odradza się to jedynie w przypadku pelargonii, których uprawa z nasion jest czasochłonna i skomplikowana. Można za to zabrać je z balkonu jesienią, przechować w chłodnym pomieszczeniu przez zimę i wiosną uzyskać z nich nowe rośliny poprzez sadzonki pędowe. Pelargonie bardzo szybko i łatwo się ukorzeniają.

Komentarze