Kaktusy do uprawy na balkonie - 3 piękne gatunki

Uprawa kaktusów na balkonieKaktusy to rośliny, które kojarzą się z egzotyką i pięknymi krajobrazami pustynnymi. Czy jednak wiesz, że wiele gatunków kaktusów można z powodzeniem uprawiać na balkonie? W tym artykule przedstawimy trzy najpiękniejsze gatunki kaktusów do uprawy na balkonie, podpowiadamy, jak je pielęgnować oraz doradzamy, kiedy lepiej nie sadzić żadnych kaktusów na balkonie.

Uprawa kaktusów na balkonie- czy to dobry pomysł?

Uprawa kaktusów na balkonie może być świetnym pomysłem dla miłośników roślin, którzy chcą wprowadzić do swojego domu i na balkon lub taras trochę egzotyki i piękna. Kaktusy są łatwe w uprawie i nie wymagają wielkich ilości wody oraz skomplikowanej pielęgnacji. Są to więc świetne rośliny dla osób początkujących oraz często wyjeżdżających.

Ponadto nie potrzebują zbyt wiele miejsca, co czyni je szczególnie atrakcyjnymi roślinami do uprawy na niewielkich balkonach. Kaktusy rewelacyjnie prezentują się zarówno w doniczkach, jak i skrzynkach balkonowych. Najlepiej sadzić je w pojemnikach wykonanych z naturalnych materiałów.

Jakie kaktusy można uprawiać na balkonie? 3 najpiękniejsze gatunki:

 • Kaktus opuncja (Opuntia) - Opuncja to gatunek kaktusa, który pochodzi z Ameryki Północnej i Centralnej. Charakteryzuje się charakterystycznymi płaskimi łodygami i kolczastymi liśćmi.
 • Ten gatunek kaktusa jest łatwy w uprawie i wymaga niewielkiej ilości wody. Kaktus opuncja świetnie prezentuje się w doniczkach na balkonie, dosyć szybko rośnie i może osiągać imponujące rozmiary.
 • Kaktus opuncja

  Kaktus opuncja - Opuntia

 • Kaktus trójkątny (Ferocactus) - Kaktus trójkątny to gatunek kaktusa, który pochodzi z Meksyku i Stanów Zjednoczonych. Charakteryzuje się trójkątnym kształtem i dużymi kolcami. Ten gatunek kaktusa jest bardzo łatwy w uprawie i nie wymaga częstego podlewania. Kaktus trójkątny świetnie prezentuje się w doniczkach na balkonie i może osiągać imponujące rozmiary.

Kaktus trójkątny

Kaktus trójkątny - Ferocactus

 • Echinocactus grusonii - Echinokaktus to gatunek kaktusa, który pochodzi z Meksyku. Charakteryzuje się kulistym kształtem i żółtymi kolcami. Ten gatunek kaktusa również jest niezwykle łatwy w uprawie i ma niewielkie potrzeby wodne. Kaktus ten świetnie się prezentuje w dużych dekoracyjnych donicach na balkonach i tarasach.

Kulisty kaktus z żółtymi kolcami

Kulisty kaktus z żółtymi kolcami - Echinocactus grusonii

Jak pielęgnować kaktusy rosnące na balkonie?

Kaktusy są roślinami, które wymagają minimalnej opieki i są bardzo łatwe w uprawie. Jednakże są kilka podstawowych zasad, które powinno się przestrzegać, aby kaktusy rosły pięknie i zdrowo:

 • Wybierz odpowiednią doniczkę - Doniczka dla kaktusów powinna być wykonana z ceramiki lub gliny, co zapewni odpowiednią wentylację i przepuszczalność podłoża. Nie sprawdza się doniczki wykonane z tworzyw sztucznych, ponieważ, kiedy się nagrzeją pod wpływem słońca i wysokich temperatur w lecie mogą one wydzielać związki szkodliwe dla roślin, ponadto są mało estetyczne i nietrwałe.Ponadto, doniczka powinna być wystarczająco duża, aby kaktus miał wystarczającą ilość miejsca na wzrost.

 • Odpowiednie podłoże - Kaktusy wymagają specjalnego podłoża, które składa się z piasku, torfu i ziemi ogrodowej. Najlepiej po prostu udać się do kwiaciarni lub centrum ogrodniczego i zakupić specjalne podłoże do uprawy kaktusów. Dzięki temu podłożu kaktusy będą miały odpowiednią ilość składników odżywczych oraz będą odpowiednio chronione przed chorobami.

 • Regularne podlewanie - Kaktusy wymagają regularnego podlewania, jednak należy pamiętać, że też pamiętać o tym, że nadmierna ilość wody w podłożu może bardzo zaszkodzić tym roślinom. Podlewanie kaktusów powinno być wykonywane tylko wtedy, gdy ziemia jest sucha w dotyku. W okresie letnim podlewamy rośliny częściej, zwłaszcza w czasie suszy i dużych upałów (dostosowujemy schemat podlewania do warunków pogodowych), podczas gdy zimą należy zdecydowanie ograniczyć podlewanie.

 • Odpowiednie nasłonecznienie - Kaktusy wymagają dużo nasłonecznienia, dlatego najlepiej umieścić doniczki na balkonie o wystawie południowej. W przypadku braku odpowiedniej ilości światła, kaktusy mogą przestać rosnąć lub nie kwitnąć.

Kiedy lepiej nie sadzić kaktusów na balkonie?

Kaktusy to rośliny, które nie lubią nadmiernie niskich temperatur. Dlatego, jeśli zamierzasz sadzić kaktusy na balkonie, powinieneś poczekać do czasu, gdy temperatura na zewnątrz będzie stabilna i przekroczy 10 stopni Celsjusza. Ponadto, kaktusy nie powinny być narażone na silne wiatry lub deszcze, które mogą zaszkodzić ich delikatnym łodygom i liściom. Nie zaleca się zostawiania kaktusów na jesień i zimę na dworze.

Zabierz je więc już wczesną jesienią do mieszkania lub do chłodnego (10-15 stopni), lecz jasnego pomieszczenia jak na przykład garaż klatka schodowa.Lepiej całkowicie zrezygnować z uprawy kaktusów na balkonie, jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta na przykład pies czy kot. Rośliny te w większości gatunków mają ostre kolce, które są niebezpieczne dla małych dzieci oraz zwierząt domowych.

Podsumowując, kaktusy to piękne rośliny, które można z powodzeniem uprawiać na balkonie. Dzięki niewielkiej ilości wody oraz opieki, kaktusy są idealnymi roślinami do uprawy w miejscach o ograniczonej ilości miejsca, takich jak balkon. Wybierając odpowiednie gatunki kaktusów oraz przestrzegając podstawowych zasad pielęgnacji, możemy cieszyć się piękną i niezwykle oryginalną aranżacją balkonu.

Komentarze