Aranżacja ogrodu w stylu greckim

Ogród w stylu greckimTradycja urządzania pięknych i funkcjonalnych ogrodów liczy sobie w Grecji już kilka tysięcy lat. Ze względu na ciepły klimat mieszkańcy tego kraju sporo czasu spędzają na dworze, dlatego tak ważne są dla nich przydomowe ogrody. Jest w nich zarówno miejsce do odpoczynku, jak i kącik ziołowy oraz choćby niewielki ogródek warzywny.

Choć nasz klimat różni się znacznie od tego śródziemnomorskiego, to również w naszym kraju możemy stworzyć piękny ogród w stylu greckim. Niepowtarzalną atmosferę takiego miejsca zbudują wyjątkowe dodatki nawiązujące do czasów starożytnych i odpowiedni dobór roślin. Jako, że sporą część kraju stanowią wyspy, a i część lądowa Grecji ma długie wybrzeże, to charakterystyczna dla ogrodów w stylu greckim jest też nawiązująca do morskiego klimatu kolorystyka. Sprawdź, jak założyć ogród w stylu greckim.

Jak wygląda ogród w stylu greckim?

Materiały i kolory w ogrodzie w stylu greckim ściśle nawiązują do natury i tworzą z nią harmonijną całość. Królują tutaj takie barwy jak odbijająca promienie słoneczne czysta biel oraz błękit nawiązujący do koloru nieba i morza.

W tradycyjnych ogrodach greckich rzadko spotyka się elementy drewniane ze względu na małą dostępność drewna w tym rejonie geograficznym. Zarówno bramy, ogrodzenia, jak i meble czy dekoracje są wykonane z kamienia lub metalu.

Pamiętajmy, że ogrody w stylu greckim pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale przede wszystkim użytkową. W naszym przydomowym ogrodzie zaaranżowanym w stylu greckim powinno się więc znaleźć miejsce na meble do wypoczynku oraz wygodny stół do spożywania posiłków na świeżym powietrzu, co mieszkańcy Grecji czynią bardzo często.

W ogrodzie greckim nie może zabraknąć obficie kwitnących roślin - najczęściej są to oleandry, hibiskusy i pelargonie, a także aromatycznych ziół i niewielkiego warzywnika.

Aranżacja ogrodu w stylu greckim

Urządzenie ogrodu w stylu greckim nie jest trudne, ale wymaga zaangażowania i przygotowania odpowiednich warunków dla roślin. Z zakupem elementów dekoracyjnych w stylu antycznym nie powinniśmy mieć problemów, ponieważ są one dostępne w wielu centrach ogrodniczych i zakładach kamieniarskich.

Podczas aranżacji greckiego ogrodu kluczowe są takie kwestie jak:

1. Rozplanowanie przestrzeni

Przyjrzyjmy się dokładnie przestrzeni naszego ogrodu. Powinniśmy w nim zaplanować kącik jadalny - w możliwie spokojnym i ocienionym miejscu ogrodu, ale niedaleko od wejścia do domu. Wydzielmy także ogródek ziołowy i warzywny, a także zaplanujmy rozmieszczenie kamiennych ścieżek oraz ogrodzenie ogrodu, które powinno stanowić połączenie kamienia z metalem.

2. Ozdoby ogrodu w stylu greckim

W ogrodzie urządzonym w stylu greckim nie może zabraknąć glinianych naczyń. Duże gliniane wazy wyglądają bardzo elegancko i mają też wymiar praktyczny, mogą służyć do gromadzenia deszczówki lub ogrzewania wody do wodociągowej do podlewania roślin.

Nieodzowne są także gliniane lub ceramiczne donice i skrzynki, w których posadzimy rośliny. Sprawdzą się takie w kolorze naturalnej gliny - od brązu po pomarańcz lub ozdobione greckimi wzorami ceramiczne biało - niebieskie donice. Nie tylko wyglądają one pięknie, ale również są korzystne dla zdrowia roślin. W naczyniach wykonanych z naturalnych materiałów, podłoże mniej się nagrzewa i nie wysycha tak szybko. Ponadto tego typu pojemniki są przyjazne środowisku naturalnemu i bardzo trwałe, w przeciwieństwie do plastikowych doniczek, które nie dość, że są mało estetyczne i nie są ekologiczne, to w dodatku szybko niszczeją pod wpływem promieniowania słonecznego w wysokich temperatur.

3. Rośliny do ogrodu w stylu greckim

Ogrody greckie zazwyczaj toną w kwiatach przez całe lato. W gorącym greckim klimacie sprawdzają się odporne gatunki takie jak na przykład oleandry. Możemy je zasadzić również w Polsce, jednak należy pamiętać, że konieczne będzie ich przezimowanie w pomieszczeniu, aby nie zmarzły. W Polskich warunkach klimatycznych sprawdzą się piękne i długo kwitnące pelargonie oraz surfinie, a w bardziej zacienionych miejscach w ogrodzie warto postawić donice z obficie kwitnącymi fuksjami.

Do roślin typowo śródziemnomorskich uprawianych w ogrodach greckich należą:

  • drzewa oliwne;
  • drzewa cytrusowe - cytryny, pomarańcze, mandarynki, kumkwaty;
  • figowce;
  • oleandry;
  • hibiskusy;
  • zioła.

Choć ich uprawa w Polsce jest trudniejsza, to warto wzbogacić nimi wystrój naszego greckiego ogrodu. Posadzone w dużych glinianych donicach i postawione w najbardziej nasłonecznionej części jego części będą się czuły doskonale. Pamiętajmy jednak, że już na etapie planowania nasadzeń, musimy wziąć pod uwagę to, że rośliny rodem z południa Europy muszą zostać zabrane na zimę do pomieszczenia. Powinno to być jasne miejsce z temperaturą rzędu 10-15 stopni.

Uprawa ziół również nie sprawi nam większych trudności. Wiele gatunków dobrze zimuje w naszym klimacie jak na przykład rozmaryn, a inne uprawiane są w systemie jednorocznym, a więc co roku siejemy lub sadzimy młode rośliny od nowa.

W greckim ogródku ziołowym nie może zabraknąć takim ziół jak:

  • rozmaryn;
  • szałwia;
  • tymianek;
  • majeranek;
  • kolendra;
  • cząber;
  • estragon;
  • mięta;
  • melisa;
  • lubczyk;
  • pietruszka.

Z kolei w warzywniku warto posadzić takie warzywa jak pomidory, czosnek, cebula, ogórki i różne rodzaje sałat i warzyw liściowych jak rukola czy roszponka. Te gatunki są często uprawiane w greckich przydomowych ogródkach ze względu na dużą popularność. Dobrze jest więc mieć pod ręką niezbędne składniki, które są spożywane dość często w tamtych stronach.

Oczywiście zarówno nasz ogródek ziołowy, jak i warzywnik możemy uzupełnić o swoje ulubione gatunki, których najczęściej używamy podczas przygotowywania dań dla rodziny.

Ogrody w stylu greckim nie są w Polsce zbyt często spotykane, a szkoda, bo są piękne i praktyczne. Z tego względu decydując się na założenie ogrodu w stylu greckim, możemy być pewni, że będzie on budzić podziw i zainteresowanie ze względu na swoją oryginalność. Choć jego urządzenie wymaga sporo pracy, to użytkowanie takiego ogrodu jest ogromną przyjemnością, a czas pędzony w nim przy stole z rodziną i przyjaciółmi będzie niezapomniany.

Komentarze