Rośliny ogrodowe o zielonych kwiatach

Rośliny ogrodowe o zielonych kwiatachRośliny ogrodowe o zielonych kwiatach to niezwykła i rzadko spotykana grupa. Te niezwykłe gatunki stanowią fascynujący punkt odniesienia dla miłośników ogrodów, którzy poszukują czegoś nietypowego i unikalnego. Przyjrzyjmy się najpiękniejszym gatunkom i odmianom tych roślin ogrodowych o zielonych kwiatach.

Zielone kwiaty w ogrodzie mogą wprowadzić harmonijny kontrast do tradycyjnych kolorów kwiatów, tworząc niepowtarzalną atmosferę. Nie tylko przyciągają one uwagę i intrygują, ale także są idealne, jeśli chcemy, aby nasz ogród był spokojną oazą odpoczynku i wyciszenia. Rośliny o zielonych kwiatach są dość nietypowe i stanowią interesujący dodatek do ogrodu.

Rośliny ogrodowe, które kwitną na zielono:

  • Hortensja - odmiana Green Antique;
  • Lilak pospolity - odmiana Primrose;
  • Dzwonek ogrodowy - odmiana Kent Belle;
  • Malwa - odmiana Lemon
  • Mak - odmiana  Green Dragon.

1. Hortensja (Hydrangea macrophylla) odmiana Green Antique

Ta odmiana hortensji ma niezwykle efektowne kwiatostany, które początkowo są zielone, a następnie zmieniają kolor na różowy lub fioletowy w zależności od pH gleby. To roślina, która przyciąga uwagę i pięknie prezentuje się w centralnej części ogrodu. Kwiaty nadają się również do zerwania do wazonu - są bardzo trwałe.

Pielęgnacja hortensji nie jest bardzo trudna, choć roślina uchodzi za nieco kapryśną. Aby ładnie rosła, warto zapewnić jej dobrej jakości żyzną przepuszczalną i wilgotną ziemię, a także dosyć jasne stanowisko - słoneczne lub półcieniste. Pamiętajmy jednak, że podłoże nie może być zbyt ciężkie i zbite ani mocno zalewane przez wodę. W głębokim cieniu roślina będzie słabo kwitnąć.

Hortensja (hydrangea macrophylla)
Hortensja (hydrangea macrophylla)

2. Lilak pospolity (Syringa vulgaris) odmiana Primrose

Lilak Primrose ma delikatne, zielonkawe kwiatostany. To niezwykły widok wśród powszechnie znanych fioletowych, różowych czy białych lilaków. Lilaki są bardzo odporne i łatwe w pielęgnacji. Dobrze czują się zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu. Roślinom nie straszne nie tylko upały, czy zanieczyszczone powietrze na terenach miejskich, ale także mrozy, szkodniki i choroby. Bardzo rzadko zdarza się, że lilaki chorują. Lilaki są również bardzo tolerancyjne w stosunku do podłoża. Będą ładnie rosły nawet w słabszych lekkich ziemiach, ale tutaj trzeba pamiętać  ich intensywniejszym podlewaniu - zwłaszcza w czasie upałów. Optymalne warunki glebowe dla tego gatunku to przepuszczalne żyzne podłoże o umiarkowanej wilgotności.

Lilak pospolity (syringa vulgaris)
Lilak pospolity (syringa vulgaris)

3. Dzwonek ogrodowy (Campanula) odmiana Kent Belle

Ta bylina wytwarza dzwonkowate kwiaty w odcieniach zielonego, które przyciągają pszczoły i motyle. Jest doskonała na skalniaki lub jako ozdoba rabat. Dzwonki preferują stanowiska słoneczne, ale poradzą sobie także na tych lekko ocienionych. Lubią dosyć żyzne i zasobne, lecz dobrze przepuszczalne gleby. Nie zapominajmy o ich regularnym podlewaniu. Warto także od czasu do czasu zasilić rośliny nawozem mineralnym do roślin kwitnących albo nawozem organicznym.

Dzwonek ogrodowy (campanula)
Dzwonek ogrodowy (campanula)

4. Malwa (Alcea rosea) odmiana Lemon

Jest to roślina jednoroczna lub dwuletnia, która wytwarza kielichowate kwiaty w różnych kolorach w zależności od odmiany. Jedną z najpiękniejszych odmian jest Lemon, której kwiaty są pełne i mają wyjątkową zielonkawo - żółtą barwę. Malwy to bardzo wysokie rośliny, które mogą osiągać nawet ponad 2 metry. Kwitną długo i obficie, a także są bardzo wytrzymałe i niewymagające, co czyni je idealnymi roślinami dla początkujących ogrodników.Gatunek ten jest odporny na czasowy niedobór wody, a także choroby i szkodniki.

Malwa (alcea rosea)
Malwa (alcea rosea)

5. Mak (Papaver somniferum) odmiana Green Dragon

Ten niezwykła odmiana maku ma zielone kielichy kwiatowe, które tworzą interesujący kontrast z typowym, jedwabistym płatkiem maku. Green Dragon z pewnością sprawi, że nasz ogród będzie zachwycać. Maki ozdobne to bardzo wdzięczne rośliny, których uprawa jest banalnie prosta. Rosną one praktycznie w każdym podłożu - nawet na suchych i mało zasobnych glebach. Choć optymalnie dla nich warunki to lekkie, próchniczne ziemie o umiarkowanej wilgotności. Najlepiej posadzić maki na stanowisku słonecznym. Rośliny o zielonych kwiatach mogą stanowić nie tylko ciekawą ozdobę ogrodu, ale także wprowadzić nieoczekiwany element do kompozycji kolorystycznych. Możemy wykorzystać je do wzbogacenia wielobarwnych aranżacji lub stworzyć oryginalny ogród z samymi zielonkawymi kwiatami, który pewnością nie pozostanie niezauważony.

Mak (papaver somniferum)
Mak (papaver somniferum)

Rośliny ogrodowe o zielonych kwiatach stanowią inspirujący aspekt każdego ogrodu, nadając mu niepowtarzalny charakter i kształtując wyjątkową atmosferę.