Żółte kwiaty do ogrodu i na balkon

Żółty kwiatŻółte kwiaty rozświetlają przestrzeń i pięknie prezentują się na tle zielonych liści. Wyglądają one bardzo atrakcyjnie zarówno samodzielnie, jak i w aranżacjach z kwiatami w innych kolorach. Żółty jest na tyle uniwersalny, że dobrze komponuje się właściwie ze wszystkimi barwami - od różnych odcieni czerwieni i pomarańczu, poprzez neutralną biel, aż po romantyczne róże, fiolety i błękity oraz wyraziste granaty i brązy. Dlatego kwiaty o tej barwie będą pasowały do każdego ogrodu i na każdy balkon, niezależnie od tego, w jakim stylu jest on zaprojektowany.

Wybór żółtych roślin ozdobnych jest ogromny. Znajdziemy wśród nich takie kwitnące wczesną i późną wiosną, w pełni lata oraz jesienią. Rośliny o tym kolorze znajdziemy zarówno wśród bylin, jak i kwiatów jednorocznych i dwuletnich. Wykorzystując rośliny kwitnące na żółto, możemy więc cieszyć się ogrodem lub balkonem pełnym kwiatów od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Zobacz, jakie gatunki kwitną na żółto.

7 najpiękniejszych gatunków żółtych kwiatów

Piękne i łatwe w uprawie kwitnące na żółto gatunki roślin, które możemy posadzić w ogrodzie w gruncie lub w doniczkach albo skrzynkach na balkonie to:

1. Aksamitki

Tagetes erecta
Tagetes erecta

Aksamitka (Tagetes) to roślina z rodziny Astrowatych (Asteraceae). Jest to gatunek jednoroczny bardzo wytrzymały i łatwy w uprawie. Aksamitki znane także jako turki dostępne są w kilku gatunkach i wielu różnych odmianach różniących się wysokością roślin, wyglądem kwiatów (pojedyncze, półpełne, pełne) oraz ich kolorem. Znajdziemy wśród nich zarówno takie o kwiatach pomarańczowych, pomarańczowo - żółtych, pomarańczowo czerwonych, jak i kremowych, cytrynowożółtych oraz intensywnie żółtych. Aksamitki osiągają wysokość od 45 do 74 cm. Rośliny mają wzniesione i rozgałęzione pędy oraz pierzastodzielne intensywnie zielone liście o ząbkowanych brzegach. Kwiaty tego gatunku zebrane są w koszyczki o średnicy do 7 do 10 cm. Pierwsze pąki pojawiają się już na początku lata i kwitną aż do późnej jesieni.

Uprawa aksamitki wzniesionej jest bardzo łatwa. Roślina świetnie sprawdzi się na rabatach w ogrodzie, ale i w skrzynkach, i doniczkach na balkonie. Aksamitki możemy wysiać na wiosnę z nasion wprost do gruntu lub skrzynki. Możemy również kupić już gotowe sadzonki w kwiaciarni, na bazarku lub w centrum ogrodniczym. Choć rośliny te są bardzo tolerancyjne zarówno co do stanowiska, jak i co do podłoża, to jednak im lepsze warunki wzrostu im zapewnimy, tym obficiej i dłużej będą kwitły. Turaki preferują stanowiska słoneczne oraz lekką, próchniczą i przepuszczalną glebę. Latem wymagają regularnego podlewania - dotyczy to szczególnie roślin uprawianych w pojemnikach. Możemy je też raz na 2 - 3 tygodnie wspomagać nawozem naturalnym w postaci biohumusu lub gnojówki roślinnej.

Odmian o żółtych kwiatach szukajmy wśród aksamitek wzniesionych, rozpierzchłych oraz wąskolistnych.

Najpiękniejsze odmiany aksamitki kwitnące na żółto to:

  • aksamitka rozpierzchła (Aurora),
  • aksamitka wąskolistna (Golden Gem),
  • aksamitka wzniesiona (Cytrynowo-żółta),
  • aksamitka rozpierzchła (Boy Yellow),
  • aksamitka wąskolistna (Lulu),
  • aksamitka wzniesiona (Złoto-żółta),
  • aksamitka wzniesiona (Mann im Mond),
  • aksamitka wzniesiona (Mary Helen),
  • aksamitka rozpierzchła (Petite Yellow),
  • aksamitka rozpierzchła (Honey Moon).

2. Maczek kalifornijski (Eschscholzia californica)

Eschscholzia californica
Eschscholzia californica

Maczek znany także jako pozłotka kalifornijska lub eszolcja. Jest to roślina jednoroczna dorastająca do 30-60 cm wysokości. Wygląd maczków jest bardzo charakterystyczny - tworzą one luźne wzniesione kępy, ich liście są bardzo drobne, mają pierzasty kształt i szarozielony kolor. Pozłotka kwitnie przez całe lato od czerwca do września. Jej kwiaty są osadzone na długich szypułkach i u podstawowego gatunku są złocistożółte, a u odmian mogą mieć także kolor biały, pomarańczowy, czerwony lub purpurowy.

Maczek jest łatwy w uprawie i mało wymagający. Rośliny wysiewamy z nasion wprost do gruntu na początku maja. Preferują one stanowiska ciepłe i słoneczne oraz przepuszczalną, lekką glebę o niewielkiej wilgotności oraz zawartości składników pokarmowych. Maczki są bardzo lubiane przez owady pożyteczne.

Piękną kwitnącą na żółto odmianą maczka kalifornijskiego jest Perła.

3. Omieg wschodni (Doronicum orientale)

Doronicum orientale
Doronicum orientale

Ta piękna i łatwa w uprawie bylina należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Prosta wzniesiona łodyga rośliny dorasta do 50 cm wysokości. Liście rośliny są zielone, mają sercowaty kształt i karbowane bądź ząbkowane brzegi. Większość z nich osadzona jest na długich ogonkach i tworzy rozetę przy ziemi. Na pędach znajdziemy zaledwie do 3 skrętoległych liści obejmujących łodygę. Kwiaty omiegu zebrane są w średniej wielości koszyczki i wyrastają po 1-2 na szczytach pędów. Dno koszyczka jest silnie wypukłe a brzeżne kwiaty języczkowe duże.

Omieg jest rośliną wiosenną kwitnącą od kwietnia do czerwca. Rośliny ładnie rosną zarówno w miejscach bardzo słonecznych, jak i w półcieniu. Preferują żyzne, umiarkowanie wilgotne i lekko gliniaste podłoże o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie, ale są dosyć tolerancyjne co do warunków glebowych. Omieg jest rośliną, która nie lubi przesuszania. Podłoże, w którym rośnie, powinno być przez cały czas wilgotne. Gatunek ten lub nawożenie organiczne, warto więc przed posadzeniem roślin w ogrodzie zmieszać ziemię z kompostem lub obornikiem, a w przypadku uprawy pojemnikowej na balkonie regularnie stosować biohumus.

Ciekawe odmiany omiegu wschodniego to:

  • Fruhlingspracht o pięknych pełnych kwiatach,
  • Little Joe - niska odmiana (do 30 cm wysokości) o pojedynczych kwiatach,
  • Magnificum - odmiana silnie rosnąca osiągająca nawet do 60 cm wysokości o wyjątkowo dużych kwiatach (ponad 5 cm średnicy).

4. Rudbekie (Rudbeckia)

Rudbeckia
Rudbeckia

Rudbekie to pięknie kwitnące na żółto rośliny letnie z rodziny astrowatych Asteraceae.

Do wyboru mamy kilka gatunków rudbekii:

  • rudbekia owłosiona (Rudbeckia hirta) - roślina jednoroczna lub dwuletnia,
  • rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida) - bylina,
  • rudbekia naga (Rudbeckia laciniat) - bylina,
  • rudbekia lśniąca (Rudbeckia nitida) - bylina.

Rudbekia naga oraz rudbekia owłosiona to gatunki występujące w Polsce nie tylko w uprawie, ale również w warunkach naturalnych. Rudbekie w zależności od gatunku osiągają od kilkudziesięciu centymetrów do nawet 3 metrów wysokości. Mają sztywne pędy i intensywnie zielone liście. Kwiaty rudbekii zebrane są w koszyczki na szczytach pędów. W środku koszyczków znajdują się kwiaty rurkowe, które mogą mieć kolor czarny, zielony, rdzawy lub purpurowy. Natomiast na obrzeżu koszyczka znajdują się duże podłużne kwiaty rurkowe w jaskrawym żółtym kolorze.

Rudbekie można uprawiać w ogrodzie na rabatach lub w dużych donicach na balkonie bądź tarasie. Są to rośliny odporne i długo kwitnące. Pierwsze pąki pojawiają się od wczesnego lata (czerwiec) do późnej jesieni (październik, a niekiedy nawet dłużej). Rudbekie są w pełni mrozoodporne i bardzo tolerancyjne. Poradzą sobie na niemalże każdym stanowisku. Możemy je posadzić w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym. Rośliny preferują żyzne, cięższe i dosyć wilgotne gleby. W czasie letnich upałów wymagają podlewania zarówno w ogrodzie, jak i w uprawie pojemnikowej. Służy im nawożenie organiczne. Rudbekie rozmnażamy na wiosnę z nasion. Możemy też kupić gotowe sadzonki bylinowych gatunków rudbekii w sklepach ogrodniczych.

5. Słoneczniki (Helianthus)

Heliatnhus
Helianthus

Słoneczniki to piękne okazałe rośliny, które kojarzą nam się z sielskimi ogrodami wiejskimi. Najczęściej uprawianym gatunkiem jest słonecznik zwyczajny (Helianthus annus), należący również do rodziny astrowatych. Słonecznik zwyczajny w zależności od odmiany może osiągać od 0,5 do nawet 3 metrów wysokości. Roślina ma silną, grubą, nierozgałęzioną, sztywną i wzniesioną łodygę. Osadzone na ogonkach liście tego słonecznika są bardzo duże i mają sercowaty kształt oraz piłkowane brzegi. Kwiaty zebrane są w bardzo duże kwiatostany typu koszyczek. Mogą one mieć średnicę nawet do 30 cm. W środku koszyczków znajdują się drobne brązowe kwiaty rurkowe, natomiast na brzegach okazałe podłużne języczkowe w wyrazistym żółtym kolorze. U odmian mogą one mieć również inne kolory. Słoneczniki kwitną od lipca aż do października. Owocem słonecznika jest jadalna niełupka o dużej zawartości tłuszczów.

Są to rośliny bardzo łatwe w uprawie. Nasiona wysiewa się wczesną wiosną wprost do gruntu. Wysokie odmiany wymagają podpór, stąd często sadzone są przy płotach, ogrodzeniach, murkach czy ścianach domów. W uprawie doniczkowej możemy je postawić przy balustradzie balkonu lub tarasu. Słoneczniki najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych w żyznej próchnicznej i umiarkowanie wilgotnej glebie. Wymagają one regularnego podlewania i mają duże potrzeby pokarmowe, dlatego zaleca się wymieszanie ziemi z kompostem przed siewem nasion słonecznika, a następnie zasilanie roślin przez całe lato biohumusem co 10 - 14 dni.

Polecane odmiany ozdobne słonecznika zwyczajnego to:

  • Giganteus - bardzo wysoka odmiana (do 2 metrów) polecana do uprawy ogrodowej. Zachwyca dużymi (do 25 cm średnicy) intensywnie żółtymi kwiatami.
  • Goldener Neger - także bardzo wysoka odmiana (do 3 metrów) z pięknymi żółtymi koszyczkami kwiatowymi średnicy do 20 cm.
  • Sonnengold - niska odmiana, którą możemy z powodzeniem uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale i na balkonie. Rośliny dorastają do wysokości zaledwie 50 - 60 cm. Ich kwiaty mają kolor złocistożółty i są pełne lub półpełne.
  • Sunrich Lemon o pięknych cytrynowych kwiatach języczkowatych i wysokości do 150 cm,
  • Valentin - wyjątkowo dekoracyjna odmiana słonecznika tworząca wiele odgałęzień zakończonych kwiatostanami o brązowo - czarnej tarczy i cytrynowych kwiatach języczkowych. Rośliny osiągają do 150 cm wysokości.

Oprócz słonecznika zwyczajnego coraz większą popularnością cieszy się również bardzo dekoracyjny słonecznik bulwiasty (topinambur) (Helianthus tuberosus), który także jest bardzo łatwy w uprawie.

6. Smagliczka górska (Alyssum montanum)

Alyssum montanum
Alyssum montanum

Ta przepiękna w pełni mrozoodporna bylina wiosną pokrywa się niesamowitą ilością jasnożółtych kwiatów. Smagliczka świetnie nadaje się na skalniaki i różnego rodzaju murki, ale możemy ją z powodzeniem uprawiać także na rabacie lub w donicy czy skrzynce na balkonie. Roślina bardzo ładnie się rozrasta, obficie kwitnie, jest wytrzymała i łatwa w pielęgnacji.

Smagliczka górska znana też jako smagliczka piaskowa to należąca do rodziny kapustowatych (Brassicaceae) to drobna kobiercowa bylina o pokładających się lub lekko wzniesionych pędach. Liście roślin są pokryte szarawym kutnerem i zebrane w rozetki przy ziemi. Rośliny osiągają wysokość do 20 cm. Kwiaty smagliczki zebrane są w wydłużone grona, mają kolor intensywnie żółty i pięknie pachną. Rozkwitają w kwietniu i maju. Rośliny lubią stanowiska jasne i słoneczne, ale nie bardzo gorące. Choć gatunek ten jest tolerancyjny w stosunku do podłoża, to najlepiej czuje się w przepuszczalnej, lekkiej, przeciętnej lub słabej glebie o obojętnym albo lekko zasadowym odczynie. Idealnie byłoby zapewnić jej stanowisko zbliżone do naturalnego, czyli kamieniste lub skaliste. Smagliczkę możemy rozmnażać z siewu nasion w maju lub przez podział roślin w czerwcu albo lipcu. Gatunek ten jest odporny na czasowy niedobór wody. W uprawie ogrodowej w gruncie nie wymaga podlewania. Natomiast w donicy na balkonie trzeba smagliczkę regularnie nawadniać. Na wiosnę można zastosować nawożenie kompostem. Po kwitnieniu warto przyciąć rośliny, a wtedy nie tylko ładnie się zagęszczą, ale też jest duża szansa na to, że jesienią jeszcze raz zakwitną.

Interesujące odmiany smagliczki górskiej to:

  • Berggold o wysokości do 20 cm,
  • Luna, rośliny dorastają do 15 cm wysokości,
  • Tekara o wysokości maksymalnie 20 cm.

7. Uczep rózgowaty (Bidens ferulifolia)

Bidens-ferulifolia
Bidens ferulifolia

Uczep znany też jako złoty deszcz jest jednym z najpopularniejszych gatunków roślin na letnie balkony i tarasy. Można go oczywiście posadzić również w ogrodzie. Ta piękna roślina z rodziny astrowatych jest krótkotrwałą byliną, która w naszych warunkach klimatycznych jest traktowana jako roślina jednoroczna. Pędy uczepu są wiotkie cienkie zwisające i osiągają do 70 cm długości. Liście roślin są zielone, drobne, pierzaste i mają koperkowaty wygląd. Bidens kwitnie obficie od maja aż do pierwszych przymrozków. Jego kwiaty są drobne, mają słonecznie żółty kolor i w zależności od odmiany mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne.

Uczep preferuje stanowiska słoneczne, ale poradzi sobie dobrze także w półcieniu. Sadzimy go w próchnicznej żyznej glebie. Rośliny są bardzo wrażliwe na niedobór wody, w związku z czym wymagają regularnego podlewania. W czasie letnich upałów konieczne jest ich nawadnianie nawet dwa razy dziennie. Bidens bardzo obficie kwitnie, co sprawia, że ma duże potrzeby pokarmowe. Najlepiej nawozić go co 2 - 3 tygodnie nawozem mineralnym do letnich roślin kwitnących.

Rośliny pięknie się prezentują w wiszących skrzynkach i donicach na balkonach i tarasach, ale można je posadzić też w ogrodzie w gruncie na przykład przy murku, z którego pędy rośliny będą się dekoracyjnie zwieszały.

Najpiękniejsze odmiany uczepu rózgowatego to:

  • Bidy Gonzales o pojedynczych kwiatach,
  • Benny o silnym wzroście i wczesnym kwitnieniu,
  • Fire and Spice o żółtych kwiatach z czerwonymi paskami,
  • Goldrush - bardzo obficie kwitnąca odmiana,
  • Spice Margarita - wczesna odmiana o pomarańczowo- żółtych kwiatach,
  • Tweety o półpełnych żółtych kwiatach,
  • Yellow Charm - silnie krzewiąca się odmiana.

Gatunków kwiatów kwitnących na żółto jest naprawdę bardzo dużo. Oprócz tutaj opisanych warto również rozważyć uprawę kilku gatunków kwitnących wczesną wiosną, które ożywią nasz ogród lub balkon po zimie. Mogą to być na przykład krokusy, żonkile, pierwiosnki, tulipany czy ranniki.

Z kolei, aby cieszyć się kwitnącym ogrodem jak najdłużej jesienią, warto uprawiać piękne żółte odmiany chryzantem oraz nawłocie.

Idealnym uzupełnieniem pokrytych złocistymi kwiatami rabat ogrodowych będą też kwitnące na żółto krzewy takie jak mahonia, forsycja, złotokap czy kerria (złotlin japoński).

Komentarze