Jak zlikwidować szczeliny w parkiecie?

Likwidacja szpar w parkiecieSzpary pomiędzy klepami parkietu to normalne zjawisko. Pojawiają się one z czasem podczas użytkowania podłogi i są objawem jej starzenia się. Mogą one być kłopotliwe, choćby ze względu na to, że w szczelinach w podłodze zbiera się kurz i inne zanieczyszczenia, które trudno usunąć. Ponadto przy myciu podłogi może tam gromadzić się wilgoć i powodować zniszczenie klepek.

Nie bez znaczenia jest również aspekt estetyczny tego problemu - jeśli szczeliny są duże lub jest ich wiele, to ubytki w podłodze od razu rzucają się w oczy. Gruntowna renowacja parkietu przez specjalistyczną firmę to spory wydatek. Na szczęście istnieją proste i niedrogie sposoby likwidacji szpar w parkiecie, z którym poradzimy sobie sami. Do dyspozycji mamy różnego rodzaju specjalistyczne środki takie jak kit do parkietu, spoiwo do szczelin, szpachlówka do parkietu, czy masa fugowa do drewna. Sprawdź, jak samodzielnie zlikwidować szczeliny w parkiecie.

Skąd się biorą szpary w parkiecie i boazerii?

Szpary w parkiecie lub boazerii ściennej to naturalny objaw zużycia naturalnego materiału, jakim jest drewno. Materiał ten nieustannie reaguje na zmiany wilgotności powietrza - kurczy się i rozszerza. Wystarczy deszczowa pogoda lub włączenia nawilżacza powietrza w domu albo uruchomienie ogrzewania w pomieszczeniu, w którym znajduje się parkiet, a drewno natychmiast zaczyna pracować, kurcząc się lub rozszerzając.

Ze względu na przebieg usłojenia, czyli wiązek przewodzących w drewnie, jego kurczenie się i rozszerzanie przebiega najintensywniej w poprzek elementów parkietu. W wyniku tego zjawiska po jakimś czasie użytkowania boazerii lub parkietu, w podłodze zaczynają pojawiać się mniejsze lub większe szczeliny. Z czasem jest ich coraz więcej. Wpływa to niekorzystnie nie tylko na sam wygląd parkietu, ale również utrudnia jego odpowiednią pielęgnację.

Jak zlikwidować szpary w parkiecie?

Istnieje wiele skutecznych preparatów do wypełniania ubytków w drewnie, które pomogą nam uporać się z problemem szczelin w parkietach i boazeriach. Najlepsze z nich to kity i szpachlówki do drewna oraz masy do wypełniania ubytków mączką drzewną.

Produkty te różnią się od siebie:

 • sposobem aplikacji,
 • twardością,
 • elastycznością,
 • możliwością późniejszej obróbki.

Kity to materiały bardziej elastyczne, które z reguły lepiej sprawdzają się w przypadku szpar w parkiecie, natomiast szpachlówki są twarde i sztywne, wobec czego lepiej sprawdzą się tam, gdzie drewno będzie mocniej obciążone i będzie bardziej pracować. Świetnie nadają się także do wypełniania większych ubytków w drewnie jak na przykład dziura po wypadnięciu sęka, czy ułamany róg klepki podłogowej. Warto wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne preparaty do uzupełniania szpar w parkietach.

Masy uszczelniające z mączką drzewną

Tego typu preparaty najczęściej sprzedawane są w dużych opakowaniach, ponieważ korzystają z nich głównie profesjonalne firmy parkieciarskie. W praktyce skorzystanie z tego rodzaju masy we własnym zakresie jest możliwe tylko, jeśli znajomy parkieciarz odstąpi nam nieco mączki drewnianej powstałej w wyniku szlifowania parkietu, wykonanego z takiego samego drewna, jak nasz. Wówczas mączkę drewnianą mieszamy z masą uszczelniającą na bazie spoiw polimerowych lub rozpuszczalników. Powstałą gęstą masę nakładamy na ubytki w podłodze. Po wyschnięciu można ją obrabiać. Choć również takie masy bywają nazywane szpachlami do drewna, to w istocie nimi nie są, ponieważ są dużo rzadsze i wymagają dodatku mączki drzewnej, aby należycie spełnić swoje zadanie.

Szpachle i kity do parkietu

Zarówno szpachle, jak i kity to materiały polimerowe, często zawierające już mączkę z określonych gatunków drewna. Kupimy je w kilkunastu różnych kolorach odpowiadających najpopularniejszym gatunkom drewna takim jak przykładowo:

 • jesion,
 • buk,
 • mahoń,
 • sosna,
 • dąb,
 • klon,
 • kasztan.

Szpachlówki do drewna i kity mają konsystencję pasty, którą nakładamy w miejsca ubytków w drewnie. Do dyspozycji mamy preparaty w puszkach, które nakładamy za pomocą szpachelki, oraz takie w kartuszach ze specjalnym aplikatorem.

Tego rodzaju preparaty do uszczelniania parkietu nie zawierają rozpuszczalników, wobec czego są bezwonne. Ich stosowanie jest łatwe, ponadto są wygodne, ponieważ szybko schną - zaledwie od 2 do 5 godzin. Natomiast po 24 godzinach od nałożenia na drewno, można je poddawać wszelkiego rodzaju obróbce takiej jak szlifowanie, podbarwianie, malowanie, czy lakierowanie. Wypełnienia do szczelin w drewnie takie jak szpachlówki i kity są bardzo trwałe, nie łamią się i nie kruszą, a uzyskany dzięki nim efekt estetyczny jest bardzo dobry. Ich kolejną zaletą jest niska cena. Preparaty są dostępne w niewielkich opakowaniach, przykładowo szpachlówki w kartuszach kupimy już za około 15 złotych za 300 ml, a kity w puszkach to koszt od 20 do 50 złotych za 1-1,5 kg.

Nieładnych szpar w parkiecie, czy boazerii bez problemu pozbędziemy się samodzielnie, używając szpachlówki lub kitu do drewna. Wystarczy, że nakładając preparat, będziemy stosować się do instrukcji na opakowaniu. Możemy również poszukać w Internecie instruktażu video jak wykonać samemu tego typu pracę. Liczne filmiki na ten temat znajdziemy w serwisie YouTube.

Komentarze