Pokój hotelowy, apartament, studio - czym się różnią?

Nocleg w apartamencie, pokoju, studioRezerwując noclegi w hotelach, bardzo często natrafiamy nie tylko na oferty pokoi określonych jako jedno, dwu, trzy, czy czteroosobowe. Tak samo nie w każdym z nich znajdziemy to samo, a nawet zdarzają się opcje spania ze wspólną łazienką. To jaki standard pokoju zastajemy po przyjeździe teoretycznie regulują gwiazdki, które dany hotel posiada. Im jest ich więcej tym cena za noc wyższa, a wyposażenie bogatsze.

Czasem jest to czajnik elektryczny, innym razem barek lub sejf, a jeszcze innym takie zwyczajne urozmaicenie jak mydełka hotelowe, ręczniki i mini-buteleczki z szamponem. Są jednak takie opcje, które pozwalają nam na wynajem apartamentu lub studia. Czym różnią się te oferty i jak poznać, że właściciel hotelu uczciwie posługuje się każdą z tych nazw oraz nie zawyża standardu wyposażenia lub nie winduje na tej podstawie ceny? Więcej na ten temat w dalszej części artykułu.

Pokój hotelowy

Jak już wspomnieliśmy powyżej, pokoje hotelowe mogą różnić się wielkością, wyposażeniem, dostępem do prywatnej łazienki lub jego brakiem oraz oczywiście liczbą miejsc do spania. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że liczba gwiazdek, które otrzymał dany hotel wiąże się również z tym co powinno znaleźć się w środku wynajętego miejsca na nocleg. Na całym świecie spotyka się przypadki, iż cena i obiecany standard są w ten sposób zawyżone, co stanowczo może zmylić potencjalnego gościa. Mało tego. Spotyka się pokoje dwugwiazdkowe, które wystrojem dorównują tym z 4 gwiazdkami. Warto więc wiedzieć do czego zobowiązuje się właściciel oferując nam określony standard:

  • jedna gwiazdka (najskromniejszy, posiada łóżka, szafę, szafkę nocną i umywalkę, a łazienka może być zlokalizowana poza pokojem),
  • dwie gwiazdki (z łazienką, telewizorem, śniadanie w cenie, zamykane na klucz, z dostępem do niewielkiej restauracji),
  • trzy gwiazdki (prywatna łazienka, TV, klimatyzacja, codziennie sprzątane, wyciszone pokoje, drzwi najczęściej na kartę, dostęp do restauracji, dodatkowe atrakcje, jak siłownia czy kręgielnia),
  • cztery gwiazdki (bar, basen, internet w pokoju, lokalizacja w centrum, dźwiękoszczelne oraz dobrze wyciszone + wszystko to co w pokojach o niższym standardzie),
  • pięć gwiazdek (nowoczesne zabezpieczenia, atrakcyjna lokalizacja, przestronne).

Studio

Pokoje typu studio bardzo łatwo rozpoznać, gdyż są one przestronne i przystosowane do wymagań osób podróżujących biznesowo. Najczęściej spotyka się je w hotelach od trzech gwiazdek w górę. Można w nich spotkać oczywiście przynajmniej jedno biurko, choć najczęściej są dwa. Przeznaczone w zależności od wielkości dla dwóch do trzech osób stanowią bardzo dobrą opcję np. dla rodzin z jednym dzieckiem. Za rezerwacją tego typu noclegów przemawia również fakt, że w ich wnętrzu poza łazienką znajduje się również aneks kuchenny, co w przypadku chęci samodzielnego przygotowywania posiłków jest bardzo istotnym udogodnieniem - np. dla osób, które z powodów zdrowotnym nie mogą stołować się w restauracjach i wymagają użycia specjalnych produktów (lub wolą śniadania zrobić sobie ze świeżego pieczywa, zamiast zdawać się na łaskę hotelowej kuchni).

Apartament

W tym wypadku zdarzają się największe nadużycia, gdyż hotele nagminnie używają tego określenia nawet tylko po to by uzasadnić, że dostęp do internetu jest darmowy. Można spotkać więc pokoje dwuosobowe z WiFi i łazienką prywatną, które oferuje się jako apartament, gdy tymczasem nazwa ta zobowiązuje do o wiele wyższych standardów. By można użyć tej nazwy trzeba zapewnić gościom:

  • dwupokojowe mieszkanie z czego jedno pomieszczenie ma pełnić funkcję sypialni, a drugie salonu,
  • prywatną łazienkę,
  • aneks kuchenny.

Komentarze