Czyszczenie pralki

Czyszczenie pralkiCzyszczenie i konserwacja pralki są bardzo ważne nie tylko ze względów higienicznych, ale również dlatego, że zadbana pralka będzie nam służyła o wiele dłużej. Niestety, wiele osób nie myje regularnie swojej pralki. To błąd, ponieważ w jej zakamarkach zbierają się resztki środków piorących i brudu z ubrań, a także kamień z twardej wody.

Zaniedbana pralka będzie znacznie szybciej się psuła. Niezwykle istotny jest również zdrowotny aspekt regularnego czyszczenia pralki. Jeśli nie będziemy na bieżąco usuwać gromadzących się w niej osadów, wówczas w urządzeniu mogą rozwinąć się bakterie i pleśnie, które powodują nieprzyjemny zapach z pralki i są szkodliwe dla zdrowia. Aby bezpiecznie prać swoje ubrania i przedłużyć czas eksploatacji pralki wystarczy odpowiednio o nią dbać.

Regularna konserwacja pralki pozwoli nam o wiele dłużej cieszyć się sprawnym urządzeniem i zapewni idealnie czyste i higieniczne pranie.

Zanim przystąpimy do czyszczenia pralki, pamiętajmy, aby upewnić się, że urządzenie nie jest podłączone do prądu. Po wyjęciu przewodu zasilającego z gniazdka sprawdźmy, czy nie jest on w żaden sposób uszkodzony, przykładowo zadarty lub pęknięty. Jeśli zauważymy taką wadę, wówczas konieczna jest wymiana kabla, ponieważ jego dalsze użytkowanie w łazience, gdzie jest stałe narażony na kontakt z wodą, jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Akcesoria do czyszczenia pralki

Przygotujmy sobie kilka niezbędnych akcesoriów do czyszczenia pralki takich jak:

  • ściereczki,
  • niewielką gąbkę do czyszczenia,
  • miękką szczoteczkę,
  • sodę oczyszczoną,
  • ocet,
  • detergent na przykład płyn do mycia łazienek lub zwykły płyn do naczyń,
  • miskę z ciepłą wodą.

Czyszczenie pralki - skuteczne sposoby

Czyszcząc pralkę, uwzględnijmy następujące elementy:

1. Obudowa

Obudowy pralek są wykonane z elementów plastikowych oraz metalowych. Niezależnie od tego, czy pralka stoi w łazience, czy w kuchni, jest ona stale narażona na zachlapanie wodą, co powoduje powstawanie nieestetycznych zacieków na jej obudowie. Na powierzchni pralki często osadza się również uciążliwy kurz i tłuszcz.

Do umycia zewnętrznej obudowy pralki najlepiej użyć delikatnej miękkiej szmatki nasączonej w ciepłej wodzie z łagodnym detergentem. Bez problemu usuniemy w ten sposób wszystkie zabrudzenia. Nie używajmy żadnych agresywnych środków myjących na bazie kwasów czy chloru, ani ostrych myjek, ponieważ możemy nimi porysować i zniszczyć powierzchnię obudowy naszej pralki.

Przyciski i wyświetlacz pralki najlepiej przetrzeć ściereczką z mikrofibry zanurzoną tylko w czystej wodzie.

Na koniec warto całą pralkę przetrzeć suchą szmatką, aby po czyszczeniu na mokro nie pojawiły się zacieki.

2. Drzwiczki i bęben

Szklane drzwiczki pralki łatwo się brudzą. Zasychające na nich ślady wody są bardzo widoczne. Aby ich uniknąć, warto po każdym praniu wytrzeć dokładnie szybkę drzwiczek na sucho z obu stron.

Niestety, wielu z nas po zakończeniu prania, przetrzymuje w pralce ubrania. Nie róbmy tego, ponieważ w ten sposób uniemożliwiamy skuteczne odprowadzenie wilgoci z bębna pralki, co może skutkować rozwojem bakterii i powstawaniem nieprzyjemnego zapachu. Najlepiej wyjąć odzież z bębna od razu po zakończeniu cyklu prania.

Aby bęben był czysty, warto również raz na kilka tygodni wykonać pranie w wyższej temperaturze z dodatkiem sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia. Możemy włączyć pustą pralkę albo włożyć do niej na przykład ściereczki do sprzątania czy jasne ręczniki. Pomoże to pozbyć się z bębna wszelkich bakterii i grzybów, a także usunąć z bębna oraz grzałki kamień z twardej wody. Bardzo efektywnie w tym zakresie działa również zwykły ocet spirytusowy.

Zwróćmy również szczególną uwagę na gumową uszczelkę przy drzwiach pralki. W jej zagłębieniu często gromadzi się woda, resztki środków piorących i różne nieczystości. Usuwajmy je na bieżąco po każdym praniu i wycierajmy uszczelkę do sucha ściereczką. Zapobiegnie to nieprzyjemnej woni z pralki oraz przedostawaniu się resztek detergentów i brudu ponownie do jej wnętrza przy następnym praniu, co może powodować widoczne zabrudzenia na ubraniach.

Raz na 2 tygodnie warto również zdezynfekować gumową uszczelkę pralki:

  • gorącą wodą,
  • octem,
  • sokiem z cytryny.

3. Dozownik na detergenty

Bardzo rzadko czyścimy ten element pralki. A tutaj właśnie często gromadzą się zaschnięte resztki proszków i płynów do prania, a także kurz, bakterie i groźne dla zdrowia pleśnie. Dlatego raz na miesiąc warto posługując się instrukcją obsługi pralki, zdemontować szufladki na proszek do prania i płyny do płukania. Myjemy je dokładnie gąbką z użyciem płynu do naczyń, octu lub sody oczyszczonej i płuczemy pod bieżącą ciepłą wodą.

4. Filtr pralki

Zachowanie filtra pralki w czystości to kluczowa kwestia dla higieny prania oraz sprawnego działania urządzenia. Gromadzi się w nim woda, brud i kurz, które trzeba na bieżąco usuwać. Filtr należy więc czyścić co najmniej raz w miesiącu. Jeśli go zaniedbamy, to w pralce może pojawić się nieprzyjemny zapach stęchlizny. Predysponuje to także urządzenie do częstszych awarii.

Filtr wyjmujemy zgodnie z instrukcją obsługi pralki i dokładnie płuczemy go pod ciepłą wodą. Jeśli to konieczne, to umyjmy również go gąbką, ściereczką lub miękką szczoteczką z użyciem łagodnego detergentu. Warto również przepłukać filtr w wodzie z dodatkiem antybakteryjnego, antygrzybicznego oraz antywirusowego olejku eterycznego na przykład z drzewa herbacianego lub eukaliptusa.

Zabezpieczanie pralki przed twardą wodą

Kamień z twardej wody jest bardzo niebezpieczny dla metalowych elementów pralki takich jak grzałka czy bęben. Osadzając się na nich, powoduje uszkodzenia urządzenia. Niestety, wymiana tych elementów jest bardzo kosztowna, dlatego już od pierwszego użycia pralki, powinniśmy stosować środki zapobiegające osadzaniu się w niej kamienia.

Można skorzystać z gotowych preparatów w proszku lub płynie, które po prostu dodaje się do prania. Skuteczne i bezpieczne dla pralki są również naturalne metody takie jak stosowanie sody oczyszczonej czy octu. Warto zawsze dodawać jedne z tych środków do prania białych ubrań. Nie dość, że zmiękczą one wodę i zapobiegną wytrącaniu się kamienia, to jeszcze wybielą pranie. Ponadto soda lub ocet pomogą wywabić nawet uciążliwe plamy i sprawią, że ubrania będą miały świeży zapach.

Dodatkowo raz na miesiąc postarajmy się przeprowadzić pranie z dodatkiem sody w wysokiej temperaturze, czyli 60 (a jeszcze lepiej 90 stopni). Ten sposób umożliwi usunięcie kamienia, który już się osadził oraz gruntowne odkażenie naszej pralki.

Pralka to jeden z najczęściej używanych sprzętów domowych. Trudno wyobrazić sobie bez niej normalne funkcjonowanie, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci. Nowoczesne urządzenia są bardzo funkcjonalne i trwałe, ale trzeba o nie odpowiednio dbać. Utrzymujmy więc naszą pralkę w należytej czystości i zapobiegajmy jej zakamienieniu.

Oprócz regularnego czyszczenia pralki bardzo dobrym pomysłem jest montaż centralnego filtra do wody. Wówczas woda trafiająca do naszej kuchni i łazienki z wodociągów zostanie pozbawiona nadmiaru pierwiastków powodujących powstawanie kamienia takich jak wapń i magnez. Przyczyni się to do wydłużenia żywotności urządzeń AGD.