Jak zamontować blat granitowy? - 10 praktycznych rad bezpiecznego montażu

Blat kuchennyOszczędź nawet dwa tysiące złotych przez samodzielny montaż blatu granitowego do swojej kuchni. W tym artykule pokaże Ci jak bezpiecznie zamontować blat zaoszczędzając sporą sumę. W artykule znajduje się 10 podstawowych zasad każdego kamieniarza na montażu blatów kuchennych z kamienia.

Montaż blatów granitowych nie jest bardzo skomplikowany. Każdy powinien sobie spokojnie z tym poradzić. Ważne by przed montażem odpowiednio się przygotować. W tym poradniku opiszę Ci podstawowe zasady montażu blatów granitowych. Postępuj zgodnie z nimi a zaoszczędzisz na montażu nawet 2 tysiące złotych.

Sprawdź wymiar blatu i miejsca montażu

Przed montażem dokładnie zmierz miejsce, w którym ma być blat. Wiem, że kamieniarz brał wymiar przed produkcja. Jednak warto sprawdzić i upewnić się czy wszystko gra. Mogło zdarzyć się tak, że w konkretnym miejscu tynk jest grubej położony, lub ściana nie ma kąta prostego. W takim wypadku blat nie wejdzie na swoje miejsce. Jeśli zaniedbasz sprawdzenie tego, możesz nieodwracalnie uszkodzić blat granitowy.

Blat kuchenny

Przed montażem sprzątnij pomieszczenie

Dokładnie wysprzątaj pomieszczenie przed montażem. Jest to druga ważna czynność, której nie warto zaniedbywać. Pamiętaj że blat granitowy jest bardzo ciężki. Metr kwadratowy granitu może ważyć nawet 30kg. Każda niedogodność, przeszkoda na drodze zwiększa ryzyko uszkodzenia kamienia.

Kamień jest ciężki. Im więcej rąk tym lepiej

Trzecia rzeczą, o której chce ci powiedzieć wiąże się również z waga kamienia. Mierz siły na zamiary. Blaty granitowe są ciężkie a przez polerowana powierzchnię również śliskie. Monterzy do przenoszenia używają specjalnych uchwytów lub wózków. Jeśli takie posiadasz będzie Ci dużo łatwiej. Jeśli jednak ich nie masz, dobrze przemyśl jak i w ile osób przenieść blat do kuchni.

Pamiętaj aby po drodze jak najmniej odstawiać blat. A jeśli jest taka konieczność przygotuj sobie miejsca z położonym zabezpieczeniem. Możesz skorzystać z materacy, pianek czy ręczników.

Nowoczesna łazienka

Słabe punkty blatu granitowego

Granit, mimo że jest bardzo twardy ma kilka słabych punktów. Pierwsze z nich są miejsca z otworami na płytę lub zlewozmywak. Miejsca te są dodatkowo wzmocnione specjalnymi paskami, jednak zawsze są to miejsca najbardziej narażone na pęknięcia.

Blaty granitowe kładź tylko w zabezpieczony miejscu

Druga rzeczą jest miejsc styku podłoża z kamieniem podczas odstawiania. Jeśli go wcześniej nie zabezpieczysz może dojść do uszczerbku blatu granitowego. Wystarczy drobny kamyczek, śrubka lub inne drobne ale twarde przedmioty, który spowoduje ukruszenie kamienia.

Poziomowanie mebli przed montażem blatu z kamienia

Kiedy blat mamy już na miejscu sprawdźmy czy meble kuchenne jest wypoziomowana. Poziom mebli koryguje się za pomocą nóg meblowych. Jest to istotne, aby naprężenia rozkładały się równomiernie. W przypadku kiedy największy nacisk będzie w miejscu otworu na płytę grzewcza blat może pęknąć.

Kolejność jest ważna

Blaty układamy w takiej kolei, aby ostatni element łatwo zamontować. Jest to również bardzo ważny krok. Jeśli zrobimy to na opak, może okazać się niemożliwe żeby położyć ostatnią część. Wtedy będzie trzeba na nowo ściągać kamień, co znów zwiększa szansę na uszkodzenia.

Często klienci pytają mnie jaki klej do blatu wybrać. Właściwą odpowiedzą będzie "to zależy". Osobiście przy większości montaży nie używam kleju. Blaty granitowe są na tyle ciężkie, że sama grawitacja sobie świetnie radzi.

Kleić czy nie kleić? Oto jest pytanie.

Klej stosuje w miejscach gdzie blaciki są stosunkowo lekkie. Dobrym przykładem są małe wyspy. Jeśli jednak uważasz, że trzeba przykleić blat, wybierz kilka punktów, w których nałożysz klej. Pamiętaj aby nie przesadzać z klejem. Bo może okazać się, że już nie da się ściągnąć granitu.

Do montażu używaj silikonu do kamienia lub marmuru.

Klej nakładaj dopiero po ułożeniu granitu. Wystarczy unieść lekko blat i nałożyć niewielka ilość kleju na mebel.

Wykończenie i impregnacja granitu

Mamy już założony i przyklejony blat. Zostaje nam tylko wykończenie. Łączenia zaklej silikonem w kolorze kamienia wyrównując to odpowiednią szpachelką do sylikonu i akrylu.

Blat zaimpregnuj środkiem do kamienia naturalnego i powtarzaj tą czynność co 2 lata. A nigdy nie wrócisz do tradycyjnych blatów z płyty mdf.

Autor: www.skalite-kamien.pl.