Pranie firanek krok po kroku. Sprawdź, jak zrobić to dobrze i szybko

Pranie firanekPranie firanek, szczególnie gdy jest ich dużo, bywa męczące. Szukasz sposobu na zrobienie tego równie dobrze, co szybko? Wiele zależy od stanu firanek, ale jest to możliwe! Wystarczy, że będziesz postępować zgodnie z kilkoma krokami, które pomogą skrócić cały proces. Od czego zacząć? Chętnie podpowiemy! Zajrzyj poniżej!

Jak prać firanki? Zacznij od oceny ich stanu

Pierwszym krokiem w praniu firanek jest oczywiście ocena ich stanu. Od tego, jak mocno są zabrudzone, zależeć bowiem będzie cały proces ich czyszczenia. Dbasz o ich regularne pranie, więc wymagają wyłącznie odświeżenia? Cudownie! W takim razie przejdź od razu do kolejnego etapu. Jeśli jednak widzisz na nich jakiekolwiek plamy czy są delikatnie zżółknięte, warto rozpocząć od namaczania.

Co daje namaczanie? Zżółknięte czy poszarzałe od słońca, kaloryfera bądź dymu papierosowego firanki nie odzyskają pierwotnego blasku bez kompleksowego czyszczenia. Czym wybielić firanki? Namaczanie w wodzie z rozpuszczoną sodą oczyszczoną przez ok. godzinę w tym pomoże.

Pranie firanek w pralce: o czym pamiętać?

Skoro chcesz odświeżyć swoje firanki szybko i sprawnie, warto postawić na pranie firanek w pralce. Oszczędzisz dzięki temu sporo czasu i siły, jaką trzeba by było poświęcić na wykonanie prania ręcznego. Jest jednak kilka aspektów, które należy dokładnie przemyśleć, aby osiągnąć oczekiwany efekt. Jakich dokładnie?

Wartościowy proszek do prania

Przy praniu ważny będzie oczywiście odpowiednio dobrany proszek do firanek, w którego składzie znajdą się składniki przywracające im doskonałą czystość i biel. Bez niego pranie mija się z celem - sama woda nie wymyje bowiem zabrudzeń, jakie się znalazły na firankach. Jakim więc działaniem powinien się charakteryzować dobry proszek do prania firanek?

Ważne jest, aby dany proszek do firan skutecznie usuwał osiadły na nich kurz czy tłuszcz. Powinien także neutralizować zapachy, jakie wsiąkły w materiał firan - np. dymu papierosowego bądź smażenia. Zwróć również uwagę na to, czy dany produkt przeciwdziała szarzeniu firanek.

Pranie firanek

Odpowiednio dobrany program do materiału firan

Korzystanie z pralki do prania firan jest wygodne, ale musisz pamiętać o tym, że nieodpowiednio dobrany program może przynieść więcej szkody niż pożytku. Sprawdź, czy Twoje urządzenie posiada specjalny program do prania firanek. Jeśli nie, postaw na ten nazwany praniem ręcznym bądź praniem delikatnym.

W takich programach obroty pralki ustawione są na wolne obroty i dłuższy czas namaczania, co przy praniu firanek jest niezwykle ważne. Dzięki temu będą one miały szansę na dokładniejsze pranie bez jednoczesnego ryzyka uszkodzenia materiału.

W jakiej temperaturze prać firanki?

Temperatura prania firanek powinna być uzależniona od materiału, z jakiego zostały one wykonane. Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie zaleceń producenta na metce danej firanki. Sprawa się jednak komplikuje, gdy już dawno zostały one odcięte. W takim przypadku najrozsądniejszym rozwiązaniem jest pranie w temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni Celsjusza.

Warto jednak zwrócić uwagę na wymogi środka piorącego - niektóre z nich, szczególnie te wybielające, będą się aktywowały dopiero przy 40 stopniach Celsjusza. Pamiętaj jedynie, by nie przekraczać tej temperatury, jeśli nie chcesz wyjąć z pralki zniszczonej firanki.

Jak prać firanki, żeby nie były pogniecione?

Prasowanie firanek to także bardzo żmudne i wymagające czasu zajęcie. W wielu przypadkach można go jednak uniknąć! Jak? Wiele zależy od samego materiału firan, ale jest kilka praktyk, które upraszczają to zadanie.

Zadbaj o staranne złożenie (najlepiej w kostkę) firanek i włożenie ich w takiej formie do pralki. Unikniesz dzięki temu ich nadmiernego poplątania. Nie nastawiaj również prania na wysokie obroty, ponieważ one także przyczyniają się do nadmiernego gniecenia się firanek. A po zakończeniu pracy pralki staraj się od razu je rozwieszać - lekko wilgotne rozprostują się pod własnym ciężarem, a Ty unikniesz prasowania.

Kieruj się powyższymi wskazówkami, a pranie firanek nie będzie męczącym zajęciem! Powodzenia!

Autor: www.sklep.clovin.com.pl.