Jak urządzić małą i wąską kuchnię?

Wąska kuchnia w blokuKuchnie w blokach najczęściej mają niewielki metraż i są mało ustawne. Te w kwadracie stosunkowo łatwo urządzić, nawet jeśli jest niewielka. Znacznie trudniej ładnie i funkcjonalnie zaaranżować wąską i długą kuchnię. Nie jest to jednak niemożliwe. Trzeba po prostu wszystko dobrze rozplanować, wybrać odpowiednią kolorystkę, meble i dodatki, a także zastosować kilka sprytnych trików optycznie powiększających przestrzeń.

Producenci mebli i wyposażenia odpowiadają na potrzeby konsumentów i oferują wiele modeli mebli kuchennych przeznaczonych właśnie do małych kuchni. Mają one nie tylko kompaktowe wymiary, ale także zastosowano w nich techniczne triki, które sprawiają, że są bardzo wygodne i funkcjonalne. Podpowiadamy, jak urządzić małą i wąską kuchnię w bloku.

Sprawdzone sposoby na optyczne powiększenie niewielkiej kuchni

W niewielkiej kuchni liczy się każdy centymetr przestrzeni. Trzeba więc wszystko dokładnie zaplanować. Liczy się każdy szczegół - od kolorystyki wnętrza, poprzez jego wyposażenie, po oświetlenie. Wybierz tylko niezbędne sprzęty AGD oraz meble, aby nie zagracić pomieszczenia. Będziesz potrzebować takiego wyposażenia jak:

  • lodówka,
  • kuchenka,
  • zlewozmywak,
  • blat roboczy,
  • szafki,
  • choćby niewielki stolik.

Chodzi o to, aby stworzyć w kuchni wygodny i bezpieczny ciąg roboczy, który będzie służył do przygotowywania posiłków oraz wygospodarować, chociaż niewielki kącik na ich spożywanie. W małej i wąskiej kuchni zrezygnuj ze wszystkich dodatkowych sprzętów, które nie są Ci niezbędne do codziennego funkcjonowania. Może to być na przykład zmywarka czy okap, które zajmują sporo cennej przestrzeni, a odpowiednio użytkując kuchnię i planując codzienną pracę w niej, z powodzeniem możemy się bez nich obejść.

Podczas urządzania małej i wąskiej kuchni w mieszkaniu w bloku koniecznie zwróć uwagę na takie kwestie jak:

  • kolorystyka - najlepiej sprawdzą się jasne neutralne kolory, które powiększą przestrzeń i dodadzą jej lekkości. Mogą to być na przykład różne odcienie bieli, beże, jasne szarości, ale także jasne pastele czy delikatne ciepłe kolory jak rozbielona brzoskwinia lub delikatny odcień koloru żółtego. Unikaj za to stosowania ciemnych i mocno nasyconych energetycznych kolorów na dużych powierzchniach jak ściany, podłoga czy szafki. Możesz je z powodzeniem zastosować na przykład w formie niewielkich dodatków kuchennych czy wykończeń meblowych jak uchwyty do szafek i szuflad.
  • prostota form - zarówno sprzęt AGD, jak i dodatki oraz meble do niewielkiej kuchni powinny być możliwie proste i kompaktowe. Unikajmy przepychu i mnogości skomplikowanych zdobień, a także dużych masywnych i ciężkich mebli oraz przedmiotów. Wybierzmy takie o lekkiej konstrukcji, które nie będą wyglądać przytłaczająco w małym wnętrzu.
  • meble - choć wiele salonów meblowych oferuje ładne lekkie meble do małych kuchni w blokach, to jednak mimo wszystko najlepszym rozwiązaniem są zawsze meble kuchenne w zabudowie wykonane na wymiar. Ich przewagą jest możliwość idealnego dopasowania do kształtu pomieszczenia. Decydując się na wykonania mebli w zabudowie, warto jedną ze ścian zabudować po sam sufit. Dzięki temu zyskamy sporo miejsca do przechowywania, a nie zagracimy pomieszczenia. Szafki i szuflady wcale nie muszą bowiem być bardzo głębokie, aby były naprawdę pojemne.
Biała wąska kuchnia
Mała i wąska kuchnia w bieli

Jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup gotowych mebli, wówczas koniecznie dokładnie wszystko wymierzmy. Jeśli nie radzimy sobie z wyborem, to nie wstydźmy się poprosić o pomoc doradcę w salonie meblowym, który pomoże wybrać odpowiednie do naszego wnętrza rozwiązanie. W kwestii mebli warto też postawić na praktyczne mulitfunkcjonalne rozwiązania. W nowoczesnych meblach przeznaczonych do małych kuchni znajdziemy wiele sprytnych trików, które ułatwią i uprzyjemnią codzienne korzystanie z niej. Mogą to być na przykład wysuwany lub składany blat stolika czy pionowe wąskie szuflady na przyprawy i inne drobiazgi wbudowane pomiędzy szafki.

  • oświetlenie - każda kuchnia powinna być dobrze oświetlona, aby przygotowywanie w niej posiłków było nie tylko przyjemne, ale przede wszystkim bezpieczne. Jednak w małej i wąskiej kuchni w bloku odpowiednie oświetlenie ma szczególne znaczenie. Jasne pomieszczenia wydają się przestronniejsze, niż są w rzeczywistości, dlatego warto zainstalować kilka źródeł światła. Niezbędne będzie oświetlenie sufitowe znajdujące się w centralnej części sufitu. Poza tym warto pomyśleć też o dodatkowym oświetleniu punktowym w tak zwanych strategicznych miejscach, czyli na przykład nad blatem, nad stolikiem, czy nad zlewozmywakiem. Może to być oświetlenie LED, w postać reflektorków lub ładnych kinkietów ściennych.
  • przeszklenia - szkło oraz błyszczące elementy wystroju wnętrza ładnie odbijają światło, co powoduje, że pomieszczenie nabiera przestronności i jasności. Wybierzmy więc na przykład choć jedną przeszkloną szafkę albo zdecydujmy się na jasne połyskujące fronty szafek.

Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

Choć mała kuchnia w bloku na pierwszy rzut oka wydaje się trudna w aranżacji, to jednak można ją urządzić na naprawdę wiele ciekawych sposobów.

Przedstawiamy dwa ciekawe pomysły na aranżację niewielkiej i wąskiej kuchni to:

1. Kuchnia w bieli

Biel to wręcz wymarzony kolor do małych i wąskich wnętrz. Dzięki zastosowaniu tej barwy wydają się one większe i jaśniejsze. Ponadto biel jest bardzo uniwersalna ponadczasowa. Nigdy nie wychodzi z mody i pasują do niej dodatki we wszystkich kolorach. Często obawiamy się, że urządzona w bieli będzie niepraktyczna i będzie szybko się brudzić. Mnie ma jednak podstaw do obaw, ponieważ nowoczesne materiały wykończeniowe i meblowe są bardzo trwałe, wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu. Sprzątanie kuchni w bieli nie zajmie nam więc wcale więcej czasu niż w przypadku zastosowania innych rozwiązań kolorystycznych.

Klasyczna wąska kuchnia
Klasyczna wąska kuchnia

Zacznijmy od podłóg - możemy na nie położyć białe płytki lub wybrać na przykład białe panele winylowe. Na ścianach sprawdzi się glazura lub biała farba przeznaczona do pomieszczeń podwyższonej wilgotności. Postawmy także na białe fronty szafek. Możemy je uzupełnić również jasnymi lub nieco ciemniejszymi blatami roboczymi. Pięknie prezentuje się także połączenie bieli z naturalnym drewnem w jasnych kolorach. Jeśli chodzi o sprzęt AGD, to również warto zdecydować się na taki w jasnych barwach. Białe lub kremowe modele lodówek są naprawdę piękne. Również kuchenka czy piecyk w zabudowie mogą być białe. Jeśli nie podobają nam się sprzęty w bieli, to świetnym wyborem są także te w kolorze złotym lub srebrnym, które świetnie odbijają światło, co wpływa pozytywnie na odbiór niewielkiej kuchennej przestrzeni.

2. Kuchnia w stylu nowoczesnym

W nowoczesnej aranżacji  postawmy na zaawansowane rozwiązania technologicznie meblowe, które nie tylko pomogą zaoszczędzić sporo miejsca, ale także sprawią, że korzystanie z kuchni będzie prawdziwą przyjemnością. Mowa tutaj na przykład o kompaktowych i wielofunkcyjnych piecykach i kuchenkach w zabudowie, energooszczędnej nowoczesnej lodówce w zabudowie, czy funkcjonalnych meblach z ciekawymi rozwiązaniami takimi jak na przykład automatycznie wysuwany blat stolika, czy praktyczne oświetlenie strefowe.

Nowoczesna wąska kuchnia
Mała i wąska kuchnia w stylu nowoczesnym

Zastanawiasz się, ile kosztuje remont kuchni w bloku?

Wiele zależy od zakresu prac oraz materiałów i mebli, na jakie się zdecydujemy. Nie martwmy się jednak, ponieważ możemy urządzić atrakcyjną i praktyczną kuchnię, nawet jeśli dysponujemy niewielkim budżetem. Postaw na jasną stonowaną kolorystykę i funkcjonalne meble. Nie musisz wybierać najdroższych materiałów wykończeniowych, ale warto zadbać o to, by były one dobrej jakości. Pamiętaj na przykład o tym, żeby ściany i sufit  pomalować zmywalną i odporną na działanie wilgoci farbą przeznaczoną do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności. Znacznie zmniejszysz koszt remontu, jeśli prace wykonasz samodzielnie bez pomocy specjalistycznej ekipy remontowej. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne.

Nie martw się, jeżeli nie potrafisz wykonywać trudniejszych prac typu położenie glazury. Wcale nie musisz tego robić. Kuchnię można pięknie wykończyć za pomocą innych łatwych w montażu materiałów. Przykładowo na podłogę możemy położyć trwałe, estetyczne i odporne na działanie wilgoci panele winylowe, a ściany możemy pomalować farbą lateksową lub akrylową farbą zmywalną, bądź położyć na nie tapetę przeznaczoną do kuchni. Możliwości jest naprawdę wiele. Ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia.

Komentarze