Czy warto inwestować w kuchenkę mikrofalową do zabudowy?

Kuchenka mikrofalowaKuchenka mikrofalowa jest niemal obowiązkowym wyposażeniem każdego domu. Chociaż kojarzy się nam raczej z niezdrowym, szybkim jedzeniem i studencką kuchnią, ratuje pusty żołądek w wielu sytuacjach. Popularne są zwłaszcza kuchenki do zabudowy ze względu na ich wygląd, ale i rozbudowane funkcje, które nie ograniczają się jedynie do podgrzewania dań. Co należy wziąć pod uwagę, wybierając taką mikrofalówkę? Czy warto w nią inwestować?

Ile kosztuje mikrofalówka?

Standardowa kuchenka mikrofalowa to stosunkowo niewielki wydatek. Prosty sprzęt do podgrzewania i rozmrażania niewielkich potraw można kupić już za 200-300 złotych. Wielu osobom to wystarcza, ponieważ w dobrze wyposażonej kuchni zwykle nie potrzeba wielofunkcyjnej mikrofalówki. Jeżeli jednak to urządzenie jest u ciebie niezbędne, zastanów się nad opcją mikrofali do zabudowy. Jej wygląd nie będzie nachalny, a przy okazji oszczędzisz miejsce na blacie. Ile kosztuje?

Kuchenka mikrofalowa

Kuchenka mikrofalowa do zabudowy ze względu na mnogość funkcji i rozmiar jest zwykle droższa. Tu koszty wahają się zwykle od 600 zł za podstawową kuchenkę, ale może przekroczyć nawet 2000 zł, jeśli zdecydujemy się na sprzęt typu "kombi", który oprócz tradycyjnego podgrzewania potraw zastąpi nam również piekarnik. Znajdziesz takie np. choćby w ofercie IKEA. Tego rodzaju mikrofalówka jest inwestycją na lata, trzeba więc sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcesz i możesz zapłacić za sprzęt dobrej jakości, oferujący więcej funkcji niż tradycyjna mała mikrofala.

Funkcje kuchenki mikrofalowej

Przede wszystkim warto zauważyć, że kuchenki do zabudowy mają o wiele większą pojemność od standardowych wolnostojących. Mikrofalówka do zabudowy może mieć nawet 40 litrów pojemności. To dość, by odgrzać obiad dla całej rodziny. Ponadto taka kuchenka oferuje inne funkcje, których nie znajdziemy w małej mikrofalówce. Najważniejszą jest grill, który pozwala na przygotowanie zdrowych potraw.

Warto podkreślić, że niektóre modele posiadają opcję pieczenia chleba i pizzy. Jeśli do tej pory mikrofalówka kojarzyła ci się więc tylko z rozmrażaniem potraw czy podgrzewaniem ich, w tej kwestii dużo się zmieniło. W modelach, które dysponują dużą mocą, można upiec nawet biszkopt czy ciasto na kruchym cieście. Chrupiąca skórka mięsa czy kruchy spód są w zasięgu tego urządzenia. Jeśli w domu są dzieci, w kuchence mikrofalowej przyda się blokada rodzicielska. Koniecznie zwróć uwagę na te funkcje podczas wyboru sprzętu.

Wymiary mikrofali

Wybierając mikrofalówkę do zabudowy, istotny jest również rozmiar urządzenia. Nie da się ukryć, że to większa inwestycja dosłownie i w przenośni. Jeśli chodzi o wysokość, rozpiętość jest spora, można znaleźć niskie - 30 cm, a można dwa razy wyższe - 60 cm. Jeśli decydujemy się zamontować mikrofalówkę w górnej szafce, problemem może być jej głębokość. Mikrofale do zabudowy o niewielkiej głębokości (max. 32 cm) spotyka się rzadko i ich cena jest wyższa niż standardowej mikrofali do zabudowy.

Co za tym idzie, ważna jest pojemność urządzenia. Niewielkie modele, które mieszczą w sobie do 20 litrów, to doskonały wybór dla singla czy rodziny, która rzadko korzysta z kuchenki mikrofalowej. Nie zmieści się w niej raczej standardowe ciasto, ale za to będzie idealną opcją do podgrzania obiadu. Jeżeli chcesz pozwolić sobie na szaleństwo w kuchni, zainwestuj w bardziej pojemną mikrofalę, a na pewno będziesz częściej korzystać z jej wszystkich nowoczesnych funkcji.

Sposoby otwierania drzwiczek

W zależności od wybranego modelu mikrofali może ona otwierać się jak tradycyjny piekarnik, uchylnie do góry lub na boki. Jeśli wybierasz mikrofalę otwieraną na boki, pamiętaj, że to nie lodówka, drzwiczek nie da się przełożyć. Decydując się na konkretny model, trzeba wziąć pod uwagę otoczenie kuchni mikrofalowej. Ważne jest, czy coś obok niej stoi, a także, na jakiej wysokości ustawimy kuchenkę. Jeśli postawimy ją na górnym poziomie szafek, otwieranie jak w piekarniku będzie bardzo niewygodne. Analogicznie nie ma sensu wybierać otwierania uchylnego do góry do kuchenki montowanej w dolnym ciągu szafek.

Jaka powinna być moc kuchenki?

Nikt w to nie wątpi, że sprzęt o lepszej mocy jest bardziej pożądany przez klientów, nie tylko jeśli chodzi o mikrofalówki, ale np. blendery czy roboty kuchenne. Większa moc to krótszy czas przygotowywania potraw. Istotne jest to, zwłaszcza gdy chcesz zainwestować w urządzenie, mające więcej funkcji niż tradycyjna mikrofala do podgrzewania potraw. W takim przypadku powinieneś zainwestować w kuchenkę, która ma co najmniej 1000 W mocy wyjściowej, a będziesz zadowolony. Na szczęście jest to już pewnego rodzaju standard, więc z łatwością znajdziesz dobrą mikrofalówkę w wielu sklepach.

Źródło: www.ikea.com.