Czyszczenie i pielęgnacja maty do jogi

Maty do jogiKauczukowe, z PVC, poliuretanowe, piankowe, pokryte mikrofibrą, jutowe - to najpopularniejsze rodzaje mat do jogi. Każdy z tych materiałów jest inny i wymaga innej pielęgnacji. Jedne łatwiej się brudzą, inne mniej, aby jednak móc, w pełni cieszyć się praktyką jogi i zapewnić swojej macie jak najdłuższą żywotność, warto regularnie ją czyścić. Każdy rodzaj materiału jest inny i aby zachować swoje właściwości, wymaga innej pielęgnacji. Nieodpowiednie czyszczenie maty może prowadzić szybszego zużywania się, a nawet niekiedy spowodować jej zniszczenie. Sprawdź, jak czyścić matę do jogi.

Jak czyścić matę do jogi?

To pytanie pojawia się niemalże od razu po zakupie, ponieważ zaleca się już delikatne wyczyszczenie maty przed jej pierwszym użyciem. Następnie powinniśmy ją regularnie czyścić ze względów higienicznych, ponieważ ćwicząc, niejednokrotnie pocimy się, ponadto na macie może zbierać się kurz i inne nieczystości.

Czyszczenie poszczególnych rodzajów mat do jogi:

Maty kauczukowe
Kauczukowa mata do jogi powinna być czyszczona wodą z octem. Najlepiej przecierać ją miękką gąbką zanurzoną w tym roztworze lub spryskać nim i wytrzeć ściereczką. Do mieszanki czyszczącej warto dodać naturalnego olejku eterycznego o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybicznych. Doskonale sprawdzą się olejek z drzewka herbacianego oraz lawendowy. Ocet spirytusowy lub jabłkowy przedłuży żywotność naszej maty, ponieważ odnawia on kauczuk i sprawia, że mata ma dobrą przyczepność. Mat kauczukowych nie można namaczać ani myć mydłem i innymi detergentami, gdyż spowoduje to, że powierzchnia maty zrobi się bardzo śliska i ćwiczenie na niej będzie nie tylko trudne, ale wręcz niebezpieczne. Maty wykonane z kauczuku wymagają wiele troski i uwagi. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do czyszczenia naszej maty, to najlepiej po prostu skorzystać z gotowych środków czyszczących, które oferują producenci mat Manduka czy też skorzystać z usług firmy sprzątającej, która na doświadczenie w czyszczeniu takich przedmiotów.

Maty z PVC
Wyróżniamy dwa rodzaje mat z PVC:

  • ze strukturą otwartą jak na przykład Rashikesh, czy Kailash,
  • ze strukturą zamkniętą jak Manduka PRO oraz PRO Lig.

Tego rodzaju maty do jogi należą do najłatwiejszych w pielęgnacji. Możemy je czyścić szmatką lub gąbką nasączona wodą z delikatnym detergentem. Świetnie sprawdzi się naturalne szare mydło na przykład mydło marsylskie lub kastylijskie. Te z otwartą strukturą możemy nawet prać w pralce w 30 stopniach z dodatkiem delikatnego detergentu. Natomiast tych ze strukturą zamkniętą nie wolno namaczać i czyścić w pralce.

Maty z poliuretanu
Choć są bardzo lubiane i cenione przez wiele osób, to nie są łatwe w pielęgnacji. Poliuretan to bardzo specyficzny materiał, który łatwo się brudzi oraz zmienia zabarwienie pod wpływem wilgoci. Plamy na naszej poliuretanowej macie mogą powstać na przykład, gdy przed praktyką jogi użyjemy kremu do rąk lub olejku, a nawet w miejscach, gdzie stawiamy spocone ręce lub stopy. Ponadto powierzchnia maty jest podatna na różnego rodzaju zarysowania, dlatego najlepiej nosić ją oraz przechowywać na co dzień w specjalnym pokrowcu. Do czyszczenia tego rodzaju maty nie można używać środków zawierających alkohol oraz silnych detergentów. Najlepiej po prostu delikatnie przecierać ją mokrą szmatką lub gąbką, uważając przy tym, by nadmiernie nie zmoczyć jej powierzchni.

Maty piankowe
Należą one do łatwych w pielęgnacji. Można je myć letnią wodą z dodatkiem delikatnego detergentu na przykład mydła za pomocą gąbki. Nie zaleca się ich prania w pralce ani czyszczenia agresywnymi środkami na bazie alkoholu.

Maty jutowe
Są one stosunkowo delikatne. Nie można ich prać w pralce, a przy ręcznym czyszczeniu (najlepiej gąbką z delikatnym detergentem), uważajmy, aby zanadto nie zmoczyć powierzchni maty. Jeśli włókna jutowe nasiąkną, to zniszczy się ich struktura, ponadto mogą długo schnąć i istnieje ryzyko ich pleśnienia.

Maty pokryte mikrofibrą
Maty pokryte warstwą mikrofibry cieszą się ogromną popularnością wśród osób ćwiczących jogę. Są bardzo ładne, trwałe, a ich pielęgnacja nie sprawia trudności. Wystarczy naszą matę po prostu przetrzeć wilgotną gąbką lub ściereczką. Co prawa maty te są bardzo podatne na zabrudzenia, ale w razie jakiejś plamy możemy ją spokojnie sprać delikatnym detergentem jak mydło czy ekologiczny płyn do prania.

Suszenie maty do jogi

Pamiętajmy, że na odpowiednią pielęgnację maty składa się nie tylko jej czyszczenie, ale i suszenie. Bardzo ważne jest to, by matę zwijać dopiero wtedy, kiedy jest całkowicie sucha, ponieważ w przeciwnym wypadku rozwiną się na niej bakterie, powierzchnia maty się zniszczy i pojawi się nieprzyjemny zapach.

Susząc matę do jogi, przestrzegajmy kilku prostych zasad:

  • nigdy nie używajmy do suszenia maty suszarki bębnowej,
  • nie wolno suszyć maty gorącym powietrzem na przykład z suszarki do włosów,
  • najlepiej suszyć matę rozłożoną w pozycji poziomej na przykład położoną na dużej suszarce do prania,
  • matę suszmy zawsze w cieniu. Unikajmy wystawiania jej na słońce, ponieważ może to spowodować przebarwienia oraz zniszczenie materiału, przykładowo kauczuk suszony na słońcu kruszeje.

Częstotliwość czyszczenia maty do jogi zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Niektórzy jogini czyszczą swoje maty po każdym użyciu, inni raz w tygodniu, a jeszcze inni tylko raz na miesiąc. Wszystko zależy od tego, jak często ćwiczymy oraz jaki rodzaj jogi uprawiamy. Jeśli praktykujemy jogę dynamiczną lub hot jogę, podczas której intensywnie się pocimy, warto zadbać o czystość swojej maty po każdym jej użyciu.

Komentarze