Czyszczenie kotła centralnego ogrzewania. Przyczyny zabrudzeń

Kocioł centralnego ogrzewania - czyszczenieKocioł centralnego ogrzewania (kocioł CO) to urządzenie, którego sprawność działania i wydajność nie zależy tylko od rodzaju i mocy sprzętu, ale również od intensywności jego eksploatacji oraz tego, jak o niego dbamy. Niezbędna jest jego regularna konserwacja, której nieodzownym elementem jest skrupulatne czyszczenie kotła centralnego ogrzewania. Sprawdź, jak czyścić piec centralnego ogrzewania i co to daje.

To, z jaką częstotliwością trzeba czyścić kocioł, jest w znacznej mierze uzależnione od rodzaju paliwa, na które działa urządzenie. Nie jest to bardzo trudna czynność, jednak wymaga zaangażowania i skupienia uwagi, zwłaszcza podczas oczyszczania komina. Oczywiście możemy zlecić tę pracę specjalistycznej firmie, jednak nie jest to usługa tania, dlatego warto nauczyć się wykonywać czyszczenie kotła samodzielnie. Dzięki temu w dłuższej perspektywie czasu możemy naprawdę sporo zaoszczędzić.

Jak często czyścić kocioł centralnego ogrzewania?

Każdy kocioł podczas użytkowania ulega zabrudzeniu - to normalny proces. Częstotliwość, z jaką ulega on zabrudzeniu, jest uzależniona on intensywności jego eksploatacji oraz używanego paliwa. Kotły centralnego ogrzewania na paliwo płynne są najwygodniejsze, ponieważ najrzadziej wymagają czyszczenia. Niestety, te zasilane ekogroszkiem, pelletem lub węglem kamiennym brudzą się znacznie bardziej. W czasie spalania paliw stałych powstają takie zabrudzenia, jak: sadza, pył, czarna maź. Rodzi się tutaj pytanie, co jaki okres czasu należy takie urządzenie odświeżyć?

  • Kocioł centralnego ogrzewania użytkowany całorocznie powinniśmy czyścić 3-4 razy w roku;
  • Natomiast taki, eksploatowany jedynie w sezonie grzewczym, trzeba gruntownie wyczyścić po jego zakończeniu, czyli późną wiosną.

Właściwa konserwacja kotła sprawi, że urządzenie będzie sprawne przez długie lata.

Kocioł centralnego ogrzewania - przyczyny powstawania zabrudzeń

Znajdują się one nie tylko w samym piecu, ale także w przewodach wentylacyjnych oraz kominach.

Nietrudno się domyślić, że jeśli kocioł jest systematycznie odświeżany, jego efektywność pracy oraz bezpieczeństwo użytkowania będą znacznie bardziej zadowalające. Jeśli nie będziemy utrzymywać kotła centralnego ogrzewania w czystości, doprowadzi to do zniszczenia instalacji. Wiązać się to będzie z bardzo dużymi kosztami jej naprawy lub nawet całkowitej wymiany. Co gorsza, jeśli do poważnej awarii dojdzie w zimie, to przez jakiś czas będziemy skazani na zimno, ponieważ wymiana całej instalacji nie jest prosta i szybka. Ponadto zaniedbany kocioł CO pracuje mniej wydajnie - wobec tego do ogrzania pomieszczeń będzie trzeba zużyć więcej paliwa.

Kolejną niezwykle istotną kwestią jest zdrowie i bezpieczeństwo nasze i naszej rodziny. Jeśli sam piec oraz przewody wentylacyjne nie będą należycie czyste, to będziemy narażeni na wdychanie różnych rodzaju szkodliwych substancji oraz pyłów powstających w procesie spalania. Może to powodować złe samopoczucie oraz przyczyniać się do powstawania wielu chorób.

Do nadmiernego brudzenia się kotła w czasie pracy często dochodzi z powodu błędów popełnionych przy wyborze konstrukcji grzewczej. Jeżeli piec jest przewymiarowany, czyli po prostu za duży na potrzeby naszego domu, wówczas nie będzie się dostatecznie rozkręcać podczas pracy. Prowadzi to do nieprawidłowego spalania w niepełnej temperaturze. W wyniku tego procesu na ścianach kotła oraz w korytarzach wentylacyjnych osadzają się sadze i pyły.

Problemem może być również źle dobrana moc grzejników. W takim przypadku wychodząca z kotła woda będzie mieć zbyt niską temperaturę, co również niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie urządzenia i predysponuje je do szybszego zabrudzania się.

Kolejnym, często spotykanym kłopotem powstawania zabrudzeń na kotle CO jest także palenie źle przechowywanym i nie dostatecznie wysuszonym drewnem, w wyniku czego podczas spalania powstaje bardzo dużo dymu, który osadza się na piecu i przewodach wentylacyjnych.

Jak wyczyścić kocioł centralnego ogrzewania? Praktyczny instruktaż

Pamiętajmy, by nigdy nie dopuszczać do skrajnego zabrudzenia kotła. Jest to niebezpieczne dla zdrowia i prowadzi do uszkodzenia instalacji. Jeśli na ściankach urządzenia widać sadzę lub zaczyna się pojawiać smoła, to znak, że najwyższa pora je dokładnie wyczyścić. Jeśli zaniedbamy tą czynność, w mieszkaniu zacznie pojawiać się nieprzyjemny zapach, a w kominie pojawi się gęsta cuchnąca smoła. Nie wolno dopuścić do takiego stanu. Grozi to bowiem możliwością zapalenia się szkodliwych substancji, co jest bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia domowników.

1. Czyszczenie komina kotła centralnego ogrzewania

To właśnie od komina należy zacząć pracę, ponieważ mogą z niego spadać do kotła CO różne nagromadzone pyły i zabrudzenia. Pamiętaj, że samodzielnego czyszczenia komina możesz się podjąć jedynie wtedy, gdy zabrudzenia nie są zbyt duże i mają charakter pyłowy. Nigdy nie próbuj sam usuwać nagromadzonej przez lata bardzo gęstej smoły. Jeśli masz do czynienia z takim problemem, to skorzystaj z pomocy fachowców. Niestety uważa się, za zabiegiem skutecznym w przypadku zabrudzeń smolistych jest wypalanie smoły od góry komina. Nic bardziej błędnego. Nie dość, że jest to zabieg o znikomej skuteczności, to jeszcze grozi poważnym poparzeniem. Z tego powodu nigdy nie decyduj się na takie rozwiązanie.

Lekkie zabrudzenia w postaci sadzy i pyłu w kominie możesz usunąć samodzielnie. Będą Ci potrzebne takie narzędzia jak:

  • szczotka do czyszczenia komina - dokonaj zakupu specjalnej szczotki kominiarskiej, gdyż żadna inna nie będzie odpowiednio skuteczna;
  • obciążnik o kształcie obłym lub kulistym - takiej wielkości, aby nie utknął on w przewodzie kominowym;
  • stalowa linka o długości kilkunastu metrów. Kup linkę takiej długości, aby łatwo Ci było utrzymać ją w ręce i aby nie wrzynała się w skórę. Linkę stalową możesz zastąpić inną linką lub sznurkiem, ale pamiętaj, aby był on na tyle mocny, aby abyś był w stanie wyciągnąć szczotkę i obciążnik, jeśli zablokują się w przewodzie kominowym.

Aby wyczyścić komin, zamocuj porządnie szczotkę i obciążnik na linkę, a następnie wpuść do komina. Dokładnie wyczyść jego wnętrze, co najmniej kilkukrotnie przesuwając szczotkę po wszystkich jego ściankach. Na koniec wyciągnij linkę. Pamiętaj, aby zachować środki ostrożności, wchodząc na dach. Zawsze rób to przy asekuracji drugiej osoby. Bardzo przydatne są też wszelkie uprzęże i liny zabezpieczające, które uchronią Cię przed upadkiem, jeśli poślizgniesz się na wysokości.

2. Czyszczenie wnętrza kotła centralnego ogrzewania

Po dokładnym wyczyszczeniu komina możesz przejść do wnętrza kotła CO. Podczas usuwania sadzy i pyłów z komina, wiele z nich spadnie do pieca.

W przypadku wnętrza, będą Ci potrzebne takie narzędzia, jak:

  • szczotka druciana;
  • wycior;
  • skrobak;
  • łopatka;
  • wygarniacz;
  • zmiotka;
  • odzież ochronna - rękawice, okulary, maska i kombinezon roboczy.

O ile zamiast kombinezonu, możesz założyć po prostu stare ubranie, to nie oszczędzaj na ochronie dłoni, oczu oraz masce. Pamiętaj, że jeśli pył i inne substancje dostaną się do oczu i dróg oddechowych, mogą spowodować poważne problemy zdrowotne.

Zanim rozpoczniesz czyszczenie wnętrza kotła centralnego ogrzewania, zadbaj o dobrą wentylację całego pomieszczenia. W tym celu np.: otwórz okno w kotłowni.

Pierwszą czynnością, którą musisz wykonać, jest wygarnięcie z kotła sadzy, popiołu i innych zanieczyszczeń. W przypadku większych zabrudzeń wnętrze kotła należy solidnie wyszorować twardą szczotką. Jeśli jednak zabrudzenia nie są duże, to być może wystarczy spryskanie ścianek i brzegów urządzenia specjalnym płynem przeznaczonym do czyszczenia tego typu sprzętu. Po zaaplikowaniu preparatu odczekaj od kilku do kilkunastu minut, a następnie dokładnie umyj cały piec.

Samodzielne czyszczenie kotła to spore oszczędności. Pomyśl o tym już na etapie zakupu urządzenia i wybierz łatwy w obsłudze model kotła CO. Najlepiej sprawdzi się taki, który jest otwierany od przodu, ponieważ dzięki takiej budowie sprzętu, bez problemu dotrzesz do wszystkich elementów wymagających odświeżenia i konserwacji. Nieco trudniej jest w przypadku pieców otwieranych od góry. Tutaj, aby wszystko dokładnie wyczyścić, trzeba rozkręcić sporo elementów. Jeśli masz właśnie taki model kotła, wówczas do pierwszego czyszczenia warto wynająć fachowca i poprosić go o dokładny instruktaż wykonania pracy.

Komentarze