Parownica i czyszczenie mebli - czy to dobry wybór?

Parowe czyszczenie mebliCzyszczenie parowe to proces, który dla wielu osób pozostaje jedną, wielką niewiadomą. I choć coraz więcej profesjonalnych firm sprzątających decyduje się na wybór konkretnej parownicy, to jednak część potencjalnych nabywców nadal nie wierzy do końca w jej skuteczność.

Parownica do czyszczenia mebli - od A do Z

Parownica do czyszczenia - to prosta maszyna parowa, której rola ogranicza się do zmiany wody w parę wodną i poddaniu jej ogromnemu ciśnieniu. W związku z tym, że o skuteczności tego urządzenia decyduje przede wszystkim intensywność wyrzutu pary i jej temperatura, warto decydować się na modele o wyższej mocy użytkowej.

Zaletą parownicy jest jej uniwersalność - twierdzi dystrybutor parowych urządzeń czyszczących Multi Matic. Za jej pomocą można czyścić praktycznie wszystkie powierzchnie, które są odporne na działanie wody. Ponadto para o wysokiej temperaturze ma właściwości antybakteryjne, dzięki czemu metodę tą można z powodzeniem stosować np. podczas czyszczenia fug, płytek łazienkowych itd. Parownicę można też wykorzystywać do wielu różnych czynności pomocniczych, a zwłaszcza w ogrzewaniu powierzchni przygotowywanej do czyszczenia.

Czy warto to robić?

Otóż tak. Parownica do czyszczenia mebli znajdzie swoje zastosowanie nie tylko w dużych firmach sprzątających, ale też w zaciszu domowego ogniska.

Parowe pranie tapicerki

Oto kilka argumentów przemawiających za sensownością jej wyboru:

1. Ekologia

Czyszczenie za pomocą pary wodnej jest ekologiczne. Nie dość, że w czasie tego procesu nie zużywamy detergentów, to jeszcze ograniczamy ilość zużytej wody. Jak dużo możemy zaoszczędzić? W przypadku najbardziej zaawansowanych parownic, jeden litr odparowanej wody można przemienić aż na 2000 litrów pary wodnej. W przypadku prostszych konstrukcji ta zależność nie jest aż tak korzystna, ale i tak przedkłada się na dużą wydajność sprzętu.

2. Brak alergenów

Czyszczenie parą wodną jest bardzo korzystne również z punktu widzenia alergików. Metoda ta opiera się na wykorzystaniu czystej wody, która zostaje odparowana i poddana wysokiemu ciśnieniu. W przeciwieństwie do różnych środków chemicznych, woda nie jest alergenem.

3. Skuteczność

Mycie parą wodną jest znacznie skuteczniejsze, niż zwykłe namaczanie plamy. Głównym czynnikiem czyszczącym jest w tym przypadku wysokociśnieniowa para wodna, która poddawana jest ogrzewaniu do bardzo wysokich temperatur.

Szklany stolik kawowy - jak oczyścić go za pomocą parownicy?

Weźmy przykładowy szklany stolik kawowy glamour - https://antyki24.pl/pl/p/Designerski-Stol-do-Jadalni-ze-Szkla-i-Stali-Styl-Chanel-w-Stylu-Nowojorskim-w-Stylu-Glamour/1218.

Proces czyszczenia rozpoczynamy od nałożenia pary na całą powierzchnię szklaną. Jeśli stolik znajduje się w zimnym otoczeniu, należy zadbać o jego odpowiednie ogrzanie (również za pomocą pary). Ogrzewanie szkła powinno mieć miejsce z bezpiecznej (co najmniej 5 cm) odległości.

Stylowy stolik

Następnie usuwamy parę za pomocą specjalnej ściągaczki do powierzchni szklanych. Jeśli znajduje się na niej nadmiar wody, można ją przesuszyć suchą ścierką. Jeśli krople wody pojawią się nie tylko na szklanym blacie, ale też na innych elementach stolika, można z łatwością przetrzeć wspomnianą ścierką.

Podsumowując, parownica do czyszczenia mebli to urządzenie proste, wydajne, ale też i uniwersalne. Warto je mieć, chociażby ze względu na ekologiczny sposób pracy, uniwersalność i wydajność urządzenia.

Komentarze